Specjalistki z „Różowego Patrolu” będą instruować kobiety, jak przeprowadzić poprawne samobadanie piersi, wykorzystując do tego specjalny model. Opowiedzą także o fundamentalnych zasadach profilaktyki raka piersi. Na czwartek, 14 listopada, od godziny 10:00, zapraszamy wszystkie panie, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć praktyczne doświadczenie w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów oraz skutecznej reakcji. Miejsce spotkania to Urząd Stanu Cywilnego.
Głównym celem tej akcji jest zwrócenie uwagi kobiet na znaczenie regularnego samobadania piersi, nawet jeśli nie mają one żadnych objawów choroby.
„Różowy patrol” to ogólnopolska inicjatywa profilaktyczna współorganizowana przez Stowarzyszenie Kobiety w Centrum i Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej. Przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Oddział Świętokrzyski spotkają się z kobietami w kieleckim Urzędzie Miasta.
Niestety Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie liczba zgonów z powodu raka piersi nadal rośnie. Tylko 30% kobiet decyduje się na badania przesiewowe. Aby osiągnąć spadek śmiertelności o około 20-30%, kluczowe jest osiągnięcie poziomu 70% zgłaszalności na badania. Z badania przeprowadzonego przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej „Raport badawczy – profilaktyka raka piersi w Polsce 2024”, wynika, że kobiety nie badają się wystarczająco często, głównie z powodu braku świadomości i strachu. W grupie badanych kobiet w wieku 45-74 lat, aż 44,1% nigdy nie przeszło mammografii, uważając, że nie jest to konieczne. Co więcej, ponad 10% ankietowanych kobiet przyznało, że unikało tego badania z obawy przed nim, a prawie tyle samo uważało, że jest niebezpieczne dla zdrowia.
Zaledwie 60% respondentek wie, że ma możliwość skorzystania z badań refundowanych przez NFZ, a prawie co czwarta kobieta nie ma pojęcia, jak to zrobić.