Wojewoda świętokrzyski wyraża wdzięczność wobec lekarki, która uratowała rodzinę od zatrucia tlenkiem węgla

Dnia 19 lutego, wojewoda świętokrzyski wyraził swoje podziękowania dla dr Iwony Grabowskiej, pracownicy Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Było to wynikiem tego, jak lekarka postąpiła 14 lutego, kiedy dwie osoby zgłosiły się do szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie pracuje. Po stwierdzeniu u nich objawów zatrucia tlenkiem węgla, dr Grabowska natychmiast powiadomiła ich pozostałych domowników oraz odpowiednie służby, które szybko ruszyły na pomoc do domu zatrutych osób.

Zdaniem dr Grabowskiej, jej intuicja miała w tym przypadku decydujące znaczenie. Na szczęście mogła również skorzystać z łatwo dostępnych testów, które w kilka minut potwierdziły obecność tlenku węgla w organizmach pacjentów. Jak sama przyznaje, podczas zimy i jesieni liczba zatruć tlenkiem węgla znacząco wzrasta.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, nadbrygadier Krzysztof Ciosek, zauważa również wzrost ilości incydentów związanych z tlenkiem węgla. W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim odnotowano 121 takich zdarzeń, które skończyły się obrażeniami u 30 osób i jednym zgonem. Od początku bieżącego roku, straż pożarna interweniowała już 24 razy w takich sytuacjach. W wyniku tych zdarzeń, 11 osób zostało poszkodowanych, a jedna straciła życie.

Nadbrygadier Ciosek apeluje o instalację czujników tlenku węgla we wszystkich budynkach wyposażonych w urządzenia grzewcze, gdzie istnieje ryzyko jego wydzielania. Podkreśla też znaczenie czujników dymu, jako że ofiary pożaru często najpierw narażone są na zatrucie dymem zawierającym tlenek węgla.

Podczas ceremonii podziękowań, Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski, chwalił profesjonalizm i zaangażowanie dr Grabowskiej. Dodał, że dzięki jej czujności, trzy dodatkowe osoby mogły natychmiastowo otrzymać pomoc medyczną po ekspozycji na tlenek węgla. Wojewoda Bryk wyraził przekonanie, że bez interwencji dr Grabowskiej owe osoby mogłyby nie przeżyć.

Tlenek węgla jest trudny do wykrycia, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. Pierwsze objawy zatrucia to często duszności, zaburzenia ostrości widzenia, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie i ogólnie złe samopoczucie.