Projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest obecnie przedmiotem publicznych konsultacji, które zostały zainicjowane przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach proponowanych zmian, Ministerstwo zaplanowało wprowadzenie nowego programu profilaktycznego o nazwie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który ma ruszyć od 1 maja 2025 roku. Nowy program ma na celu zastąpić dotychczasowy program „Profilaktyka 40 plus”.
Ten innowacyjny program ma na celu podnoszenie świadomości zdrowotnej pacjentów oraz zachęcanie do regularnych badań profilaktycznych. Pacjenci w wieku od 20 do 49 lat będą mieli możliwość wykonania takiego badania co pięć lat, natomiast osoby powyżej 49 roku życia mogą skorzystać z tego badania nie częściej niż raz na trzy lata. Taka strategia ma na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta i umożliwienie wdrożenia odpowiednich działań sprzyjających zdrowiu.
W ramach planowanego programu, każda osoba dorosła, niezależnie od swojego wywiadu zdrowotnego, będzie miała prawo do regularnej oceny swojego stanu zdrowia po ukończeniu 20 lat. Zakres badania będzie uzależniony od wieku i płci pacjenta oraz od wcześniej wykrytych u niego czynników ryzyka lub chorób przewlekłych.
W ramach projektu, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli możliwość wystawienia skierowania na badanie w kierunku HIV, co jest istotne z uwagi na rosnący problem zakażeń tym wirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wcześnie wykryte zakażenie HIV daje możliwość efektywnego leczenia i normalnego funkcjonowania, a czas przeżycia osoby zakażonej może być porównywalny do czasu przeżycia populacji ogólnej.
W projekcie przewidziano również wprowadzenie obowiązkowych badań przesiewowych w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej dla dzieci podczas rocznego przygotowania przedszkolnego. Badanie ma być prowadzone na próbce krwi żylnej pobranej na czczo i w razie wykrycia nieprawidłowości, pacjent będzie kierowany do specjalistycznego leczenia.
Konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia potrwają 21 dni. Planowany termin wprowadzenia nowych przepisów to 1 maja 2025 roku, co jest związane z zakończeniem realizacji programu „Profilaktyka 40 plus” dnia 30 kwietnia 2025 roku.