Nowoczesne podejście do zabytków: Łączenie tradycji z rozwojem gospodarczym i turystycznym

Bożena Żelazowska, wiceminister kultury oraz Generalny Konserwator Zabytków, podczas wystąpienia na antenie Radia Kielce, podkreśliła konieczność nowoczesnego spojrzenia na dziedzictwo kulturowe. Wskazała na potrzebę wykorzystania zabytkowych obiektów, pełniących rolę świadectwa historii i tradycji naszych przodków, nie tylko jako reliktów przeszłości, ale również jako elementów sprzyjających ekonomicznemu i turystycznemu rozwojowi regionów.

Żelazowska zauważyła, że wiele z istniejących zabytków jest już miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Zwróciła jednak uwagę na konieczność zachowania równowagi pomiędzy wykorzystaniem zabytków a zachowaniem ich autentycznej substancji. Na przykład, muzea mają swoje specyficzne zadania, ale nie brakuje też zabytków pełniących role hoteli czy innych obiektów biznesowych, które przynoszą korzyści ekonomiczne dla regionu.

Wiceminister kultury informowała także o trwających pracach nad nowelizacją prawnych regulacji dotyczących ochrony zabytków. Obowiązujące przepisy są już ponad dwudziestoletnie i Bożena Żelazowska wskazała na konieczność ich uproszczenia i dostosowania do współczesnych wyzwań. Zdaniem wiceminister, nowe prawo powinno nie tylko zapewniać ochronę i konserwację zabytków, ale także umożliwiać prowadzenie związanej z nimi działalności gospodarczej.

Żelazowska przywołała też przykłady prywatnych właścicieli, którzy potrafią odrestaurować zniszczone przez czas obiekty zabytkowe, odtwarzając nie tylko ich dawny blask, ale również nadając im nowe życie. Dzięki temu, obiekty te mogą pełnić rolę żywych pomników historii, które jednocześnie są aktywnie wykorzystywane we współczesnym świecie.

Wśród nowoczesnych wyzwań w ochronie zabytków, Generalny Konserwator Zabytków wymienia także te związane z odnawialnymi źródłami energii. Podkreśla jednak, że nie można dopuścić do sytuacji, w której instalacja paneli fotowoltaicznych naruszałaby estetykę zabytków.

Bożena Żelazowska przypomniała również, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oferuje dotacje na renowację zabytków dla różnych podmiotów, w tym osób prywatnych, samorządów, organizacji pozarządowych i związków wyznaniowych. Zauważyła przy tym, że duża część wsparcia trafia do Kościoła Katolickiego, ponieważ aż ponad 90% zabytków w Polsce stanowią obiekty sakralne.