Ryby z miejskiego stawu w Kielcach trafią na nowe wody!

W Kielcach, w ramach działań mających na celu ochronę miejskich zasobów wodnych, podjęto decyzję o przeprowadzeniu odłowu ryb w stawie położonym w parku im. Stanisława Staszica. Ryby zostaną przetransportowane do innego zbiornika wodnego, znajdującego się w Mójczy. Celem tego przedsięwzięcia jest zapobieganie potencjalnym problemom ekologicznym, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernej liczby ryb w jednym miejscu.

Bezpieczna metoda odłowu ryb

Urząd miasta ogłosił przetarg na wybór firmy, która zajmie się odłowem. Proces ten zostanie przeprowadzony przy wykorzystaniu metody elektropołowu, która jest uznawana za bezpieczną i minimalnie inwazyjną dla ryb. Prace będą realizowane w kilku etapach, a z każdego z nich zostanie sporządzony raport wraz z dokumentacją fotograficzną. To działanie ma charakter profilaktyczny i jest odpowiedzią na zjawisko przyduchy, które może wystąpić latem, prowadząc do masowego śnięcia ryb.

Cel: kontrola eutrofizacji

Akcja koncentruje się na gatunkach ryb, które przyczyniają się do eutrofizacji wód, czyli nadmiernego wzbogacania ich w substancje odżywcze. Wśród nich są takie gatunki jak karp, karaś srebrzysty, leszcz oraz płoć. Ich obecność sprzyja rozwojowi glonów i roślin wodnych, co może zaburzać równowagę ekosystemu. W stawie pozostaną ozdobne gatunki ryb, takie jak karpie koi, złote orfy oraz drapieżniki: szczupaki, sandacze i okonie.

Zrównoważony rozwój ekosystemu

Barbara Sipa, rzeczniczka prezydenta Kielc, podkreśla, że te działania mają na celu zapewnienie równowagi biologicznej oraz stworzenie odpowiednich warunków życia dla ryb. Jest to niezależne od trwającej bioremediacji stawu, która rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku i polega na biologicznym oczyszczaniu zbiornika wodnego.

Biologiczne oczyszczanie stawu

Proces oczyszczania stawu miejskiego ma na celu usunięcie nadmiaru glonów oraz odmulenie dna. W tym celu wykorzystywane są mikroskopijne organizmy oraz specjalnie dobrane rośliny. Przewiduje się, że działania te potrwają do września 2025 roku. Dążenie do poprawy jakości wody jest kluczowe dla utrzymania zdrowego środowiska naturalnego w mieście.

W podejmowanych działaniach widać silne zaangażowanie władz miejskich w troskę o miejskie zbiorniki wodne i ich mieszkańców, co stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.