Tworząc historię na nowo, uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, w dniu 12 sierpnia, złożyli hołd pamięci wkroczeniu do Kielc sprzed 110 lat. Przywołali ducha strzelców pod przywództwem Józefa Piłsudskiego, którzy pokonali dystans od krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego, po drodze burząc słupy graniczne zaboru rosyjskiego. Było to symbolicznym świadectwem ich niepodległościowego postępowania. Wspomniano również o wydarzeniach 6 sierpnia 1914 roku, kiedy to pod przewodnictwem Marszałka doszło do zjednoczenia rozproszonych organizacji wojskowych. Słynne przemówienie skierowane do żołnierzy I Kompanii Kadrowej przez Józefa Piłsudskiego, które zawierało słowa: „Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi.(…) Jedynym waszym znakiem jest odtąd Orzeł Biały”, stało się także częścią tych wspomnień.
W tym roku marsz szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego miał wyjątkowy charakter. To właśnie teraz obchodzimy 110. rocznicę Legionowego Czynu Niepodległościowego oraz 100. rocznicę pierwszego marszu szlakiem „Kadrówki”. Uczestnicy pokonali odległość 160 kilometrów, odwiedzając miejscowości takie jak: Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny nad Nidą, Szewce i Chęciny. 12 sierpnia dotarli do centrum regionu świętokrzyskiego.
O godzinie 12 rozpoczął się przemarsz „Kadrówki” ulicami Kielc ku Pomnikowi Czynu Legionowego, znanemu jako „Czwórka Legionowa”, który znajduje się przed Wojewódzkim Domem Kultury. Następnie uczestnicy skierowali się na Plac Wolności, gdzie o godzinie 14 planowane były uroczystości zakończenia Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego Komendant marszu Dionizy Krawczyński miał złożyć meldunek o przybyciu „Kadrówki” honorowemu komendantowi Janowi Józefowi Kasprzykowi.
Podczas uroczystości planowano między innymi odśpiewanie ,,Hymnu Państwowego” oraz podniesienie flagi państwowej na maszt. Były to również okazje do wręczenia odznaczeń państwowych, medali i odznak ,,Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Następnie miał się odbyć apel pamięci, a przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego zamierzano złożyć kwiaty.
Pierwszy Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, mający na celu upamiętnienie czynu legionowego, miał miejsce w 1924 roku. Wtedy uczestniczyli w nim członkowie Związku Strzeleckiego oraz żołnierze Wojska Polskiego. W czasach II Rzeczypospolitej marsze były największymi wydarzeniami organizowanymi przez Związek Strzelecki. Warto dodać, że w 1926 roku Józef Piłsudski spotkał się z uczestnikami marszu na jego mecie w Kielcach.
W okresie powojennym marsze zostały zakazane. Do idei marszów powrócono dopiero na początku lat 80. za sprawą działalności środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej. Pierwszy marsz po wojnie odbył się w sierpniu 1981 roku.