Prezydentka Kielce i Dyrektor CBM spotkali się z Prezesem Fundacji „W Międzyczasie” – rozmawiali o bezpieczeństwie miasta

Odbyło się istotne spotkanie na szczycie administracyjnym Kielc. Agata Wojda, sprawująca funkcję prezydent miasta, oraz Sergiusz Parszowski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Miasta, mieli okazję porozmawiać z Damianem Dudą. Jest on prezesem fundacji „W Międzyczasie” oraz liderem zespołu medyków pola walki, którzy na Ukrainie stają twarzą w twarz z sytuacją kryzysową. Podczas spotkania omówiono teraźniejsze wydarzenia za wschodnią granicą Polski i jakie działania powinno podjąć miasto Kielce, aby być gotowym na potencjalne sytuacje kryzysowe.

Agata Wojda podkreśliła otwartość Kielc na współpracę z ekspertami z różnych dziedzin bezpieczeństwa po zakończeniu spotkania. Wyraziła chęć czerpania wiedzy od najlepszych w branży, aby zapewnić mieszkańcom miasta maksymalne bezpieczeństwo. Damian Duda również wyraził gotowość do współpracy ze swojej strony oraz ze strony fundacji, którą prowadzi, podziękował za zaproszenie i wyraził radość z możliwości dzielenia się zdobytymi doświadczeniami.

Damian Duda pełnił wcześniej funkcję Szefa Biura Polityki Informacyjnej i rzecznika prasowego w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Od 2014 roku angażuje się jako wolontariusz jako medyk pola walki w rejonach konfliktów zbrojnych, ratując ludność cywilną. Brał udział w misjach medycznych na terenach konfliktów w Ukrainie, Syrii oraz Iraku. Teraz jest liderem zespołu „W międzyczasie”, gdzie pomagał obywatelom Ukraińskim w Sołedarze podczas oblężenia. Damian Duda zdobył wiele odznaczeń, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju” od Ministra Obrony Narodowej, Nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” od Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, order „Za zasługi” trzeciej klasy od Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego, medal „Nagroda Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy” IIІ stopnia oraz odznakę „Za pomoc wojsku” przyznaną przez Naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerego Załużnego.

Praca medyków z Fundacji „W Międzyczasie” jest wykonywana na zasadach wolontariatu, w wolnym czasie od regularnych obowiązków, bez otrzymywania za nią wynagrodzenia. Ich prace można wspierać poprzez zbiórki na stronach Pomagam lub Buycoffee.