Czy nowo powstałe rondo w Kielcach uda się nazwać imieniem Praw Kobiet?

W związku z propozycją Andrzeja Szejny z Nowej Lewicy w Kielcach trwają dyskusje dotyczące nazwy ronda. Poseł zaproponował spotkanie w tej sprawie. Za jego pomysłem wstawili się prawie wszystkie kluby z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości. 

Skąd się wziął pomysł na nazwę ronda?

W dniu 24 lutego poseł Andrzej Szejna skierował wniosek ze swoją propozycją do przewodniczącego Rady Miasta Kielce, Kamila Suchańskiego. Jak tłumaczy Pan Szejna, chce uhonorować kobiety, które wbrew panującym stereotypom muszą udowadniać swoją wiedzę, kompetencje i umiejętności. Zaznacza, że prawo do samorealizacji to sprawa fundamentalna. Można zaobserwować niepokojący trend, w którym kobiety są ograniczane zarówno w życiu społecznym jak i politycznym. Andrzej Szejna poprzez nazwanie ronda na cześć ,,Praw Kobiet”, pragnie w ten sposób przypomnieć o równości każdego człowieka bez względu na płeć. 

Czy jest szansa, że prośba Pana posła zostanie zaakceptowana?

Poseł Andrzej Szejn podkreśla, że zależy mu, aby spotkanie odbyło się jak najszybciej, najlepiej w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Oprócz tematu dotyczącego ronda pragnie na spotkaniu również poruszyć temat rozwoju Kielc. Chce, aby miasto się rozwijało, a jego mieszkańcy byli dumni z osiągnięć. W Kielcach trwa akcja zbierania podpisów dotyczących nadania rondu imienia Praw Kobiet. Mieszkańcy zdecydowanie wspierają ten pomysł, a całą akcję prowadzi dyrektor biura Andrzeja Szejny, znana feministka Małgorzata Marenin. 

Co myślą o pomyśle kluby, do których zwrócił się Szejn?

Kamil Suchański, przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni zapewnia, że są gotowi na spotkanie z posłem Andrzejem Szejną. Kolejnym klubem, który zdecydowanie popiera pomysł nadania rondu nazwy ,,Praw Kobiet’ jest Koalicja Obywatelska. Pani Agata Wojda, przewodnicząca klubu wyznaje, że popiera inicjatywę Pana posła i w spotkaniu chętnie weźmie udział. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość niechętnie podchodzi do tego pomysłu. Szef klubu Jarosław Karyś mówi, że muszą przeanalizować sytuację i rozważyć, jaką mają opinię w tej sprawie. 

Dodaj komentarz