Będą nowe pojazdy elektryczne i stacje ładowania

Miasto planuje zakup 26 pojazdów elektrycznych oraz stacji. Aby to osiągnąć, ubiega się o dofinansowanie z Zielonego Transportu Publicznego, nowego programu rządowego, który pozwala nam na uzyskanie 100% dofinansowania na zakup ekologicznych pojazdów.

Ubieganie się o ten program wymaga zmiany wieloletniej polityki finansowej Kielc. Dlatego Burmistrz Bogdan Wenta zwrócił się do Prezydenta Jarosława Kalisza o zwołanie nadzwyczajnego spotkania w tej sprawie. W czwartek 6 kwietnia na przystanku autobusowym przed prezydentem Kielc Bogdanem Wentą, wiceprezydentem Agatą Wojdą i prezydent Barbarą Damian odbyła się konferencja prasowa.

„Dzisiaj przed Miastem Kielce pojawiła się duża szansa na sfinansowanie zakupu elektrycznych autobusów na bardzo atrakcyjnych warunkach, musimy z niej skorzystać i nie możemy jej przegapić” – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Miasto Kielce na zakup 26 autobusów elektrycznych może uzyskać 100% dofinansowywania, a na zakup ładowarek 50%. Liczy się czas, ponieważ nabór wniosków do programu Zielony Transport Publiczny ruszy 17 kwietnia.

„Do tego czasu musimy być gotowi z całym szeregiem analiz i dokumentacji, które przygotowuje już Zarząd Transportu Miejskiego. Najbliższa sesja planowana jest na 20 kwietnia, natomiast to już będzie trzy dni po rozpoczęciu tego naboru. Chcemy już w pierwszych godzinach naboru zgłosić swój wniosek, żeby zmaksymalizować szansę na pozyskanie dużych pieniędzy. Dlatego chcemy poprosić radnych o zgodę, o wpisanie tej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2025 rok. Mamy nadzieję, że możemy liczyć na przychylność radnych i zrozumienie, jak ważne, strategiczne jest to działanie dla miasta” – powiedziała Agata Wojda.