Jaka prędkość światłowodu w Kielcach będzie wystarczająca na użytek domowy?

Korzystanie z internetu światłowodowego to najlepszy sposób na podłączenie sieci w trybie stacjonarnym – czyli właśnie z m.in. domu. Za główną zaletę tego rozwiązania uważa się wysoką prędkość przesyłania danych. Jaka jednak będzie optymalna przy użytku domowym?

Internet światłowodowy na użytek domowy – jaką prędkość wybrać?

Internet światłowodowy to rodzaj przewodowego podłączenia do sieci. Wykorzystuje się to tego specjalny przewód wykonany z włókna szklanego, a także tworzyw sztucznych. Określany jest on właśnie mianem światłowodu. Podłącza się go bezpośrednio do danej posesji przy pomocy kabla. Jest on prowadzony albo po słupach energetycznych, albo poprzez kanały telekomunikacyjne pod ziemią.

Taki rodzaj internetu jest najlepszy przy korzystaniu w trybie stacjonarnym. O ile w telefonach sprawdza się internet bezprzewodowy LTE, tak w domach i mieszkaniach użytkownicy (jeśli mogą), to decydują się na światłowód. Nie ma w tym nic dziwnego, przynosi on bowiem szereg korzyści. Przede wszystkim zapewnia stabilne, niezakłócone warunkami atmosferycznymi połączenie. Charakteryzuje się także wysoką prędkością przesyłania danych bez limitu.

Dostawcy światłowodu w Kielcach czy też innych miejscach w Polsce oferują jednak różne pakiety takiej usługi. Jaką wiec prędkość wybrać na użytek domowy? Odpowiedź brzmi – to zależy. Niewielka rodzina, która na co dzień korzysta z internetu jedynie w celach rozrywkowych (przeszukiwanie informacji, korzystanie z bankowości elektronicznej czy oglądanie filmów) z pewnością zadowoli się prędkością 300 Mb/sekundę.

Z kolei rodzina, w której co najmniej kilka osób pracuje zdalnie czy też prowadzi rozmowy internetowe, a pozostałe w tym czasie oglądają filmy, grają w gry online czy też streamują swoją rozgrywkę, może zainteresować się już takim pakietem, który gwarantuje prędkość 600 Mb/sekundę. Dla nich ta niższa prędkość też ma szansę okazać się wystarczająca, ale nieco wyższa zapewni stały i niczym niezakłócony dostęp do sieci nawet przy intensywnym użytkowaniu. Najbardziej wymagające osoby mogą się zdecydować na pakiet 1 Gb/sekundę.

Światłowód w Kielcach – na jakie oferty można się zdecydować?

Światłowód w Kielcach dostępny jest już w wielu różnych miejscach. Osoby, które chcą sprawdzić, czy ich dom jest w zasięgu, mogą skorzystać ze strony internet.gov.pl lub bezpośrednio z witryny konkretnego operatora, np. Play. Ten dostawca aktualnie w swojej ofercie ma cztery pakiety internetu światłowodowego:

  • prędkość do 300 Mb/s 
  • prędkość do 600 Mb/s,
  • prędkość 1 Gb/s
  • prędkość do 5 Gb/s.

Wszystko jednak zależy od tego, czy dany adres jest w bezpośrednim zasięgu danego operatora. Warto mieć na uwadze, że w dużych miastach, takich jak Kielce, często mieszkańcy mają do wyboru kilku różnych dostawców (zarówno tych ogólnokrajowych, jak i lokalnych). Przy wyborze najlepszego światłowodu w Kielcach należy więc kierować się własnymi potrzebami i stosunkiem ceny do zakresu prędkości.

Jak zweryfikować prędkość internetu światłowodowego?

Podczas korzystania z internetu, również tego światłowodowego, można w każdym momencie sprawdzić jego aktualną prędkość. Wystarczy skorzystać ze speed testu. Dostępny jest na stronach różnych dostawców. Dobrze przy tym wiedzieć, od czego zależy sama prędkość oraz jakość przesyłania danych. Jest to m.in.:

  • Sposób podłączenia do internetu – jeśli podłączymy komputer do kabla światłowodowego, to jakość połączenia będzie lepsza niż tej rozsyłanej przez router Wi-Fi;
  • Parametry karty sieciowej – a także pozostałych komponentów danego urządzenia;
  • Konstrukcja budynku – szczególnie jego charakterystyka sygnałowa.

Istnieją więc czynniki, które spowalniają działanie internetu (nawet tego światłowodowego). Jest to przeważnie ustawienie routera (w przypadku transferu po Wi-Fi). Jeśli jest położony daleko od urządzenia docelowego, a sygnał musi przechodzić przez kilka ścian i meble, to prędkość może spowalniać.

300 Mb/s lub 600 Mb/s to prędkość światłowodu, która zdecydowanie ma szansę wystarczyć na codzienny użytek domowy. Warto jednak pamiętać o tym, co wpływa na jakość przesyłania danych.