Zatrzymanie sześciu osób w Świętokrzyskiem podejrzanych o wyłudzanie funduszy z NFZ, wśród nich lekarz

Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach potwierdził aresztowanie sześciu osób, trzech kobiet i trzech mężczyzn, pochodzących z województwa świętokrzyskiego. Osoby te są podejrzane o wyłudzenie 450 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Śledztwo, które nadal jest prowadzone przez policję, dotyczy także jednego lekarza.

Początek sprawy datuje się na grudzień 2021 roku. Wówczas to policja rozpoczęła dochodzenie w sprawie możliwych nieprawidłowości w sklepie medycznym na terenie województwa świętokrzyskiego. Wykazało się później, że problem dotyczył więcej niż jednego punktu sprzedaży.

Prokuratura Regionalna w Krakowie przejęła nadzór nad sprawą i sformułowała zarzuty przeciwko sześciu osobom. Wśród zatrzymanych są trzy kobiety i trzej mężczyźni, w wieku od 35 do 45 lat, właściciele i pracownica sklepów medycznych, fizjoterapeuci oraz lekarz.

Podkomisarz Damian Janus, rzecznik prasowy świętokrzyskiej policji, wyjaśnił, że nielegalne działania polegały na tworzeniu fałszywej dokumentacji, która umożliwiła zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, takiego jak wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe i ortezy. Zamiast tego, pacjenci otrzymywali tańsze zamienniki. Ponadto, w niektórych przypadkach sprzęt był dostarczany wbrew regulaminom lub zamówienia były niekompletne.

Policja ustaliła, że kilka sklepów na terenie Świętokrzyskiego niesłusznie otrzymało od Narodowego Funduszu Zdrowia łączną kwotę 450 tysięcy złotych w ramach refundacji. Osoby podejrzane o te przestępstwa usłyszały zarzuty i mogą im grozić kary do ośmiu lat pozbawienia wolności. Policja nadal prowadzi śledztwo w tej sprawie i stwierdza, że jest ona wciąż rozwijana.