2023 rok – przełomowy dla komunikacji miejskiej w Kielcach: liczba pasażerów osiągnęła rekordowy poziom

Autobusy komunikacji miejskiej w Kielcach przewiozły w 2023 roku rekordową liczbę pasażerów. Bilety zakupiło ponad 38 milionów osób, co stanowi wzrost o prawie dwa miliony w porównaniu do dotychczasowego najlepszego wyniku z 2019 roku. Do tej liczby należy dodać kilka milionów pasażerów korzystających z bezpłatnych przejazdów.

Kielczanie coraz chętniej wybierają publiczny transport dzięki usprawnieniom takim jak zmiany w taryfie biletowej, modyfikacje tras czy zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów na popularnych liniach. Dodatkowo, wprowadzono więcej przystanków, co dodatkowo zachęciło do korzystania z komunikacji zbiorowej. W rezultacie, udało się zyskać większą grupę stałych pasażerów, mimo że autobusy pokonały mniejszą niż zwykle liczbę kilometrów – podkreśla Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Dane Zarządu Transportu Miejskiego obrazują wzrost popularności miejskiego transportu. W 2019 roku z autobusów skorzystało ponad 36 mln pasażerów, w 2022 roku – ponad 34 mln, a w 2023 roku liczba ta wyniosła już ponad 38 mln. „Do tej liczby należy dodać pasażerów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, takich jak seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami. Szacujemy, że łącznie przewieźliśmy więcej niż 40 milionów osób, co stanowi rekord” – dodaje Barbara Damian.

Na wzrost popularności komunikacji miejskiej wpłynęły także zmiany w taryfie biletowej. Wdrożenie semestralnych biletów dla uczniów i studentów oraz biletów czasowych z nieograniczoną liczbą przesiadek znacząco podniosło atrakcyjność oferty. Dodatkowo, wprowadzono zniżki na bilety okresowe dla osób płacących podatek dochodowy w Kielcach.

Warto jednak zauważyć, że w 2023 roku autobusy pokonały 12,17 milionów kilometrów, podczas gdy w latach 2018-2019 było to około 13 milionów kilometrów rocznie. Redukcja liczby przejechanych kilometrów jest efektem „remarszrutyzacji”, czyli kilkuetapowej zmiany siatki połączeń, jaka miała miejsce na wielu liniach w ostatnich latach.