Laptop dla nauczyciela – jakie funkcje powinien posiadać?

Nauka w szkole staje się coraz bardziej innowacyjna dzięki wykorzystywaniu nowych technologii. Tradycyjne tablice kredowe już dawno zostały zastąpione przez wersje multimedialne. Dalsza ewolucja możliwa będzie dzięki korzystaniu z laptopów. Stąd specjalne programy mające na celu wyposażenie w komputery uczniów i nauczycieli. Czym się powinien charakteryzować dobry laptop do celów edukacyjnych, jakie funkcje będą ważne? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o laptopach dla nauczyciela.

Laptop dla nauczyciela – czyli jaki?

Laptop dla nauczyciela, żeby dobrze spełniał swoją funkcję, powinien mieć odpowiednie parametry. Przestarzały sprzęt nie będzie przecież działał wydajne, a pojawiające się błędy czy długi czas oczekiwania na wykonanie operacji mogą wywoływać wyłącznie frustrację. Z drugiej strony, laptop do szkoły to nie to samo co topowy komputer przeznaczony do grania w najnowsze gry. Co zatem będzie kluczowe?

  • Swobodny dostęp do narzędzi Google i Microsoft – nie ma mowy o efektywnej nauce bez dostępu do właściwych aplikacji i programó Komputer dla nauczyciela powinien dobrze działać w środowisku Windows i obsługiwać sprawnie program pocztowy, programy do edycji tekstów, arkusze kalkulacyjne czy proste programy do edycji grafiki i wideo.
  • Odpowiednie podzespoły – zwróć uwagę na model procesora oraz wielkość pamięci RAM. Komputery dla nauczycieli, podobnie jak laptopy biurowe powinny oferować na tyle dobre możliwości, żeby wszystko działało płynnie.
  • Dobrej jakości ekran – laptop dla nauczyciela powinien dysponować wysoką rozdzielczością i właściwą jasnością ekranu. Idealnie, jeśli antyodblaskowa powłoka będzie chronić wyświetlacz przed świetlnymi refleksami. Powinien mieć także dobre kąty widzenia i właściwe odwzorowywać barwy. Z tego powodu najczęstszym wyborem są laptopy z ekranem w technologii IPS.
  • Niska waga – laptop nie powinien ważyć zbyt duż Lekka, smukła obudowa powinna sprawić, że będzie można wygodnie go przenosić. Zwłaszcza, jeśli nauczyciel pracuje w więcej niż jednym miejscu.
  • Głośniki – także będą istotne, jeśli nie korzystasz z dodatkowych głośników zewnętrznych.
  • Dostępne porty – dobry laptop dla nauczyciela to taki, który będzie współpracował z innymi urządzeniami. Musi mieć złącze HDMI, żeby podłączyć go do projektora. Istotna jest także liczba gniazd USB, bo to dzięki nim można podłączyć na przykład pendrive, dysk zewnętrzny albo mysz czy klawiaturę.
  • Dodatkowe udogodnienia – żeby praca była wygodniejsza, można szukać modeli z dodatkowymi funkcjami. Na pewno niejeden nauczyciel pracujący późnym wieczorem doceni podświetlaną klawiaturę. Niemniej ważny może okazać się specjalny filtr chroniący przed szkodliwym, niebieskim światłem. Jeśli bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, należy zwrócić uwagę także na czytnik linii papilarnych.

Laptop dla nauczyciela – podsumowanie

Dobry laptop dla nauczyciela powinien być przede wszystkich wszechstronny i uniwersalny. Ma sprawdzić się jako urządzenie do wykorzystywania w szkole, w domu do pracy po zajęciach, a także jako sprzęt do prowadzenie zdalnych lekcji, jeśli okaże się, że będzie taka potrzeba. Wbrew pozorom, spełnienie tych wszystkich kryteriów nie jest bardzo trudne.

Wiele ciekawych laptopów dla nauczycieli oferują tacy producenci jak HP, Lenovo, Acer czy Asus. Który model będzie najlepszy? Kupując, warto przyjrzeć się opiniom użytkowników, a także spytać o radę innych, którzy ostatnio mieli okazję kupować nowy komputer. Jeśli zakup odbywa się w sklepie stacjonarnym, najlepiej dokładnie przyjrzeć się wybranemu modelowi, zwracając uwagę także na jakość obudowy, touchpad, klawiaturę, zawiasy. Warto szczegółowo sprawdzić kupowany laptop, ponieważ w dużym stopniu będzie wpływać na komfort codziennej pracy.

Zobacz laptopy w sklepie MediaMarkt i wybierz sprzęt dla siebie!