Zmiany w organizacji ruchu drogowego na Malikowie związane z inwestycją

Sytuacja drogowa w Kielcach ulegnie zmianie już od 13 marca, kiedy to rozpoczną się prace nad kolejną oczekiwaną inwestycją drogową. W miejsce typowego skrzyżowania powstanie dwupasmowe rondo turbinowe i dodatkowe miejsca parkingowe na przecięciu ulic Malików, Wystawowej oraz Batalionów Chłopskich.

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, informuje, że niestety rozpoczęcie budowy wiąże się z utrudnieniami. Głównym problemem będzie zamknięcie dla ruchu ul. Wystawowej na odcinku od Batalionów Chłopskich do ul. Miedzianej.

W związku z tymi zmianami, zostały wyznaczone trasy objazdów przez ulicę Batalionów Chłopskich oraz ulicę Markowskiego. Również na przebudowywanym skrzyżowaniu zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna – zapowiada Skrzydło.

Rzecznik MZD podkreśla, że projekt zakłada stworzenie nowego skrzyżowania i przygotowanie miejsc postojowych przy ulicy Wystawowej. W ramach tego planu przewidziano również budowę ścieżek rowerowych i chodników w pobliżu skrzyżowania. Za realizację tego przedsięwzięcia odpowiada firma TRAKT. Cały projekt, którego koszt wynosi 7,2 mln zł, ma zostać zakończony w kwietniu 2025 roku.

Obecnie na miejscu istnieje czterowlotowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Jednak ze względu na duże natężenie ruchu w tej części miasta, nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie – wyjaśnia rzecznik Skrzydło. Wskazuje, że północna część Kielc, w której znajduje się teren przemysłowy, cierpi na duży ruch samochodów ciężarowych. Dlatego docelowo planowane jest utrzymanie czterowlotowego skrzyżowania, ale bez sygnalizacji świetlnej i z dwupasmowym rondem turbinowym, co powinno poprawić płynność ruchu.

Przypomnijmy, że przebudowa skrzyżowania ulic Malików, Batalionów Chłopskich oraz Wystawowej to jedna z wielu inwestycji drogowych zapoczątkowanych w tym roku. Jak informowano wcześniej, pod koniec lutego rozpoczęły się prace nad renowacją ulicy Klonowej, Orląt Lwowskich oraz skrzyżowania bp. Jaworskiego z ul. Piłsudskiego i Zapolskiej.

Wszystkie prace przygotowawcze związane ze zmianą organizacji ruchu, takie jak wycinka drzew, zostały już zakończone. Teraz MZD czeka na informację od firmy Strabag dotyczącą terminu zmian w organizacji ruchu. Według zapowiedzi rzecznika, może to nastąpić jeszcze w marcu.

Na koniec warto dodać, że łączna wartość obu projektów wynosi 33 mln zł. Prace mają zostać zakończone we wrześniu 2025 roku.