Trzysta lat tradycji edukacyjnej – Najstarsza szkoła średnia w Kielcach świętuje jubileusz

Alumni I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, potocznie zwanego „Żeromszczacy”, rozpoczynają uroczystości związane z trzechsetletnim jubileuszem tej prestiżowej instytucji edukacyjnej. W czwartek, 25 kwietnia, symboliczne obchody zostaną zainaugurowane na spotkaniu przy dzwonnicy katedralnej i grobowcu Andrzeja Karasia, który zaplanowano na godzinę południową.

Gospodarzem uroczystości jest Stowarzyszenie Absolwentów tej renomowanej szkoły, które serdecznie zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych. Wybór daty nie jest przypadkowy. To właśnie 25 kwietnia 1724 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę placówki, która obecnie mieści się przy ulicy Jana Pawła II.

Ważną rolę w historii szkoły odegrał ksiądz Andrzej Karaś, który nie tylko był jej budowniczym, ale także pierwszym przełożonym. Potwierdzą to opowieści profesora Adama Massalskiego, historyka i jednocześnie absolwenta tej placówki. Jego wykład poświęcony będzie nie tylko znaczeniu daty dla historii szkoły, ale także dla całego miasta Kielce.

Spotkanie rozpocznie serię uroczystości ku czci trzechsetlecia szkoły. Obchody potrwają aż do 2027 roku, co pokazuje jak wielkie znaczenie ma ta instytucja dla lokalnej społeczności.