Jak zbudować dom ekologiczny?

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania. Dotyczy to niemal każdego aspektu naszego życia, w tym także szeroko pojętej branży budowlanej. Niezwykle popularne staje się dbanie o środowisko naturalnego, a jednocześnie wyciąganie z tego wielu korzyści dla siebie. Sprawdźmy więc, czym w tym kontekście są domy ekologiczne i jaka musi być nieruchomość, aby zaliczać się do tej grupy? Z całą pewnością od wielu już lat można dostrzec rozwój świadomości społecznej jeśli chodzi o zagadnienia dotyczące ekologii, dbania o planetę, ale nie tylko. Ekologiczne samochody, odnawialne źródła energii – to tylko jedne z wielu przykładów tego rodzaju nurtu. Bardzo wiele mówi się też o ekologicznym budownictwie, ale wciąż nie każdy wie, o co dokładnie chodzi. Nie przedłużajmy więc i zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat!

Ekologiczny dom – czym się charakteryzuje?

Coraz częściej mówi się o tym, że dany dom czy nawet budynek wielorodzinny jest przyjazny naturze. Jak się okazuje, wynika to z wielu czynników, w tym nie tylko z wykorzystanych w danej nieruchomości rozwiązań. Proekologiczny dom to bowiem coś więcej niż budynek, który np. posiada panele słoneczne na dachu. Dziś możemy określać tak dom, który m.in. jest zbudowany z wykorzystaniem minerałów i surowców naturalnego pochodzenia. Z pomocą przychodzi nam tutaj opis stworzony przez Ministerstwo Środowiska, które domem ekologicznym określa nieruchomość, przy budowie której zastosowano materiały, które zmniejszają wydatki eksploatacyjne budynku o 50-80% porównując to do tradycyjnej zabudowy. Co więcej, powinny one posiadać stosowne atesty i certyfikaty, a najlepiej aby pochodziły od miejscowych producentów.

Budowa domu ekologicznego – na co postawić?

W ekologicznym domu chodzi więc o to, aby był niemal samowystarczalny i zbudowany w technologii, która zapewnia niskie zapotrzebowanie na energię. Stosuje się więc wspomnianą już fotowoltaikę, ale też nowoczesne pompy ciepła, a w tym kontekście ważne jest to, aby budynek nie tracił ciepła, a więc musi być jak najlepiej zaizolowany i ocieplony. Warto więc już na etapie projektowania zadbać o tę kwestię, zwracając szczególną uwagę na to, aby użyte zostały wysokiej jakości materiały. Ekologiczny dom to także nieruchomość, która jest mądrze zaplanowana, a więc posiada optymalny rozkład pomieszczeń oraz okna umiejscowione we właściwy sposób względem stron świata, co zapewnia niski wydatek energetyczny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie można pominąć też ekologicznych rozwiązań takich jak choćby innowacyjne przydomowe oczyszczalnie ścieków, dzięki którym w sposób efektywny, bezawaryjny i bezobsługowy neutralizujemy zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstwa. Budowa ekologicznego domu jest nie tylko rozsądnym wyjściem, ale też niezwykle korzystna finansowo. Obecnie można bowiem sięgnąć po liczne dofinansowania, dzięki którym zredukujemy koszty całkowite i będziemy mogli cieszyć się nowoczesną i przede wszystkim przyjazną środowisku naturalnemu nieruchomością.