Nowy blok operacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – umowa na budowę podpisana

Władze świętokrzyskiego województwa formalnie zatwierdziły realizację projektu nowego bloku operacyjnego, który ma być wybudowany przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Umowa została podpisana we wtorek, a zakładany termin zakończenia wszystkich prac to maj 2026 roku. Całkowity koszt inwestycji, obejmującej zarówno budowę, jak i wyposażenie obiektu, szacowany jest na około 170 milionów złotych.

Nowy trzykondygnacyjny budynek zostanie zlokalizowany w miejscu obecnie funkcjonującego lądowiska dla helikopterów. Wewnątrz znajdą się nie tylko dziewięć nowoczesnych sal operacyjnych, ale również oddział intensywnej terapii anestezjologicznej, sale przeznaczone do rekonwalescencji pacjentów po zabiegach chirurgicznych, a także specjalistyczne pracownie diagnostyczne i laboratoria. Centralna sterylizacja stanowić będzie dodatkowy element infrastruktury. Na dachu budynku powstanie nowe lądowisko dla śmigłowców.

Umowa podpisana przez Renatę Janik, marszałka województwa świętokrzyskiego, obejmuje zarówno prace projektowe, jak i budowę nowego obiektu. Kontrakt jest wyceniony na kwotę przekraczającą 116 milionów złotych, a sam zakup wyposażenia może pochłonąć dodatkowe 50 milionów złotych. „Ta inwestycja była oczekiwana przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach od wielu lat. Jest to również znakomita wiadomość dla wszystkich mieszkańców naszego regionu” – podkreśliła Janik.

Nowy blok operacyjny zostanie włączony w strukturę zespołu szpitalnego, co potwierdził dyrektor tej placówki, Bartosz Stemplewski. W nowoczesnych salach operacyjnych będą wykonywane zabiegi z wielu dziedzin medycyny, między innymi: kardiochirurgii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, okulistyki czy laryngologii.

Firmą odpowiedzialną za realizację prac budowlanych będzie warszawska spółka PORR S.A. Projekt otrzymał również wsparcie finansowe z Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 65 milionów złotych.