Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych U20 pragnie zdobyć medal na Europejskim Turnieju Mistrzowskim

Początek mistrzostw Europy w piłce ręcznej dla zawodników do lat 20 oznacza, że polska drużyna, pod opieką trenera Rafała Bernackiego z Kielc, ma szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności. Inauguracyjne spotkanie turnieju, który odbędzie się w Celje w Słowenii, planowane jest na wtorek, 10 lipca, o godzinie 16:40. Pierwszym rywalem Polaków będzie drużyna ze Szwecji.

Do grona osiemnastu zawodników reprezentacji Polski należy skrzydłowy KS Vive Kielce – Kacper Olczyk oraz były bramkarz zespołu Żółto-Biało-Niebieskich, obecnie występujący w Handball Stali Mielec – Nikodem Błażejewski.

Selekcjoner drużyny, Rafał Bernacki, wyraził swoje przekonanie o możliwości zwycięstwa we wszystkich spotkaniach. Podkreśla potrzebę regularnego uczestnictwa w głównych imprezach w każdej kategorii wiekowej, jako cel, jaki postawili sobie na starcie współpracy z młodzieżową kadrą narodową. Mówi o osiągnięciu pierwszego celu, ale również o dążeniu do zajmowania coraz wyższych pozycji. Wskazuje na rosnącą konkurencję, podając za przykład wysoko ocenianą młodzieżową reprezentację z Wysp Owczych.

Po starcie z drużyną szwedzką, polscy zawodnicy będą mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności z Islandią i Ukrainą w ramach gier grupowych. Zdaniem Bernackiego, obecna forma Szwedów, mimo ich sukcesów sprzed dwóch lat, jest nieznana, a nadchodzący mecz z Islandią uważany jest za okazję do rewanżu za poprzednie mistrzostwa Europy. Wobec Ukrainy, ostatniego rywala grupowego, nasza drużyna obiecuje pełną uwagę i koncentrację, mimo braku wcześniejszej możliwości obserwacji tego przeciwnika.

Członkowie polskiej drużyny piłkarzy ręcznych U20 przygotowywali się do udziału w turnieju EHF EURO przez prawie miesiąc. Treningi rozpoczęły się 16 czerwca w Szczyrku, po czym drużyna udała się do Rumunii na towarzyski turniej w Vaslui. Pomimo porażki w drugim meczu, pierwszy spotkanie zakończyło się zwycięstwem nad Bośnią i Hercegowiną wynikem 35:34. Kolejny etap przygotowań to dwumecz z Węgrami w Gyor, który zakończył się minimalnymi porażkami 23:24 i 26:27.

W składzie trenerskim drużyny do lat 20, poza Rafałem Bernackim, znalazły się osoby związane z Kielcami – asystent trenera Marcin Stefaniec oraz współpracujący trenerzy Piotr Grabarczyk i Mark Kubiszewski, dobrze znani z gier dla Vive.

Plan młodzieżowej reprezentacji Polski na fazę grupową EHF EURO U20 prezentuje się następująco:

Polska – Szwecja: środa, 10 lipca, godz. 16.40

Polska – Islandia: czwartek, 11 lipca, godz. 16.40

Polska – Ukraina: sobota, 13 lipca, godz. 14.20

Transmisje ze wszystkich meczów EHF EURO U20 będzie można obejrzeć bezpłatnie na platformie EHFTV.