Planowane rozporządzenie Rady Ministrów może przynieść Sobkowowi, pozytywnie ocenianemu przez Wojewodę Józefa Bryka, upragniony status miasta w nadchodzącym roku. Bryk, w oficjalnym piśmie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyraził swoje poparcie dla tych działań samorządowych.
Proces legislacyjny związany ze zmianą statusu Sobkowa rozpoczął się w 2023 roku. Po konsultacjach z mieszkańcami, Rada Gminy podjęła decyzję o złożeniu formalnego wniosku do ministerstwa – poprzez pośrednictwo wojewody świętokrzyskiego – o nadanie miejscowości statusu miasta.
Sobków ma długą historię, sięgającą XVI wieku. Obecnie położony w powiecie jędrzejowskim Sobków, podobnie jak wiele innych polskich miejscowości, stracił prawa miejskie na skutek represji rosyjskich po nieudanym powstaniu styczniowym w 1869 roku.
Argumentacja za przyznaniem statusu miasta dla Sobkowa opiera się na kilku kluczowych faktach. Przede wszystkim jest to miejski charakter miejscowości, podkreślany przez funkcjonalność i przestrzeń Sobkowa. Sobków jest w pełni zaopatrzony w wodę i kanalizację, a także posiada sieć światłowodową zapewniającą stałe połączenie z Internetem. Dodatkowo, działalność rolnicza tutaj praktycznie zanikła, a mieszkańcy w wyraźny sposób opowiedzieli się za nadaniem Sobkowowi statusu miasta.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 9 lipca 2024 roku dotyczący ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania statusu miasta niektórym miejscowościom oraz zmiany siedziby władz gminy jest obecnie w trakcie procedury legislacyjnej.
Samorząd zwraca się z wnioskiem o nadanie statusu miasta i ustalenie jego granic do ministra właściwego do spraw administracji publicznej poprzez wojewodę. Ten ostatni przekazuje wniosek ministrowi wraz ze swoją opinią. Wnioski te są analizowane w ciągu roku od daty ich złożenia, jednak nie później niż do 31 lipca roku poprzedzającym rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Zmiany stają się oficjalne z dniem 1 stycznia.
Nadanie praw miejskich wymaga spełnienia szeregu warunków, które obejmują m.in. uwarunkowania przestrzenno-architektoniczne (infrastruktura techniczna, miejska zabudowa), historyczne i administracyjne (dawne prawa miejskie, herb lub instytucje o ponadlokalnym charakterze), a także demograficzne i społeczne (zatrudnienie poza sektorem rolniczym).