Karczówka – perła Kielc i jej 400-letnia historia ukryta w kościele św. Karola Boromeusza

Wystawa zatytułowana „Karczówka – Kielecka Góra Skarbów. 400-lecie fundacji kościoła p.w. św. Karola Boromeusza” zostanie zaprezentowana publiczności z okazji czterystulecia istnienia kościoła i klasztoru na Karczówce. Wernisaż tej niecodziennej ekspozycji odbędzie się w Muzeum Historii Kielc, w środę 6 listopada o godzinie 17.

Wystawa przedstawia fascynujące losy klasztoru, jego fundatora, jak również historie gwarków poszukujących kruszcowych skarbów. Ponadto, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o faunie i florze rezerwatu na Karczówce, legendach związanych ze wzgórzem oraz o tym miejscu jako ulubionym punkcie spacerów mieszkańców Kielc.

Historia tej podkieleckiej góry jest ukazana za pomocą starych i nowych fotografii, dokumentów i wspomnień. Eksponaty pochodzą z różnych źródeł: niektóre zostały wypożyczone przez oo. Pallotynów z Karczówki, inne pochodzą z zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, a także od osób prywatnych i z własnej kolekcji organizatora wystawy.

Historia zespołu klasztornego pw. św. Karola Boromeusza sięga czasów, kiedy należał do oo. Bernardynów. Jego fundatorem był biskup krakowski Marcin Szyszkowski, który postawił go jako wotum za ocalenie Kielc przed zarazą w 1622 roku. Budowla powstawała w latach 1624-1631 i reprezentuje styl późnorenesansowo-wczesnobarokowy. Na początku XVIII wieku nastąpiła przebudowa klasztoru – od strony wschodniej dobudowano zabudowania gospodarcze, które otoczono murem z basztami i bramą pośrodku. W 1864 roku zakon bernardynów został rozwiązany przez władze carskie, a opiekę nad klasztorem przejęli księża pallotyni w 1957 roku.