Nowy rekord frekwencji na białych sobotach w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w 2024 roku

W ciągu 2024 roku, wyjątkowy rekord frekwencji zanotowano podczas cyklicznie organizowanych białych sobót w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Na te bezpłatne badania profilaktyczne, które obejmowały mammografię i cytologię, przybyło aż około 1000 kobiet z różnych zakątków regionu.

Z największą popularnością spotkała się edycja „Biała sobota dla Kobiet” przeprowadzona 9 marca. W tym dniu wykonano łącznie 174 badania, w tym 113 mammografii i 61 cytologii. Praca była prowadzona przez dwa zespoły techników elektroradiologii obsługujących dwa mammografy oraz dwie położne, które pracowały w dwóch gabinetach cytologicznych. Kolejny imponujący wynik zanotowano 15 czerwca podczas „Białej soboty na powitanie wakacji”. Tego dnia wykonano łącznie 120 badań, co było jednocześnie rekordem ilości przeprowadzonych badań na jednym urządzeniu mammograficznym (71). Białe soboty przeprowadzone w styczniu („Na dobry początek”) i lutym („Na Światowy Dzień Walki z Rakiem) również cieszyły się zainteresowaniem, podczas każdej z nich wykonano po 100 badań. Wzrost liczby badających się kobiet jest efektem rozszerzenia przez Ministerstwo Zdrowia kryteriów wiekowych uprawniających do profilaktycznej mammografii (45-74 lata) i cytologii (25-64 lata).

W ramach białych sobót, zespół Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przeprowadzał badania nie tylko stacjonarnie, ale także w mobilnych pracowniach diagnostycznych ŚCO. Pojazdy te, znane jako cytomammobusy i cytobusy, na zaproszenie lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych, dyżurowały w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego, m.in. w Ostrowcu Św., Wodzisławiu, Chęcinach, Tokarni, Kielcach. Łącznie, zespół profilaktyki onkologicznej przepracował 18 takich sobót lub niedziel, w tym: 10 stacjonarnych w ŚCO i 8 wyjazdowych.

Podczas tych wszystkich dodatkowych działań profilaktycznych przeprowadzanych zarówno stacjonarnie jak i mobilnie, ponad 730 kobiet skorzystało z bezpłatnej mammografii jako część Programu profilaktyki raka piersi, a ponad 450 zgłosiło się na badanie cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Całkowita liczba wykonanych badań sięgnęła 1180.

Dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog i kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, wyraził swoją wdzięczność dla całego zespołu oraz podkreślił znaczenie regularnych badań profilaktycznych, które mogą prowadzić do wykrycia stanów przednowotworowych i nowotworów we wczesnym stadium, gdzie możliwe jest zastosowanie skutecznego leczenia.

Białe soboty z profilaktyką onkologiczną są organizowane przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii od czterech lat. Średnio, każdego roku korzysta z nich około 700 osób. Badania te są integralną częścią Programu profilaktyki raka piersi i Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Dodatkowo prowadzone są zajęcia edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia oraz nauczanie samobadania piersi.