Zmiany w organizacji ruchu i modernizacja ulicy Głowackiego w Kielcach planowane przez firmę STRABAG

Władze miejskie Kielc, a konkretniej Miejski Zarząd Dróg, podają do publicznej wiadomości, że z dniem 26 lutego 2025 r., począwszy od godziny 21:00, firma budowlana STRABAG ma zamiar wprowadzić definitywne zmiany w organizacji ruchu na niedawno odnowionej arterii miejskiej – ul. Głowackiego.

Planowane zmiany przewidują, że ruch na tej ulicy będzie jednokierunkowy zgodnie z planem przyjętym przez zarządzających. Ruch ten ma prowadzić od ul. Żeromskiego do placu Wolności. Warto jednak pamiętać, że dla rowerzystów utrzymane zostanie dotychczasowe rozwiązanie – mogą poruszać się oni w obie strony po południowej stronie jezdni.

Podczas realizacji prac drogowych dokonano wymiany nawierzchni ulicy oraz przystanków autobusowych, a także wyłożono nowe chodniki po obu stronach drogi i nowe dojazdy do nieruchomości. Dodatkowo, umieszczono nowe znaki drogowe. Całość projektu uwzględnia 18 miejsc parkingowych, wśród których jedno jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (koło posesji pod numerami Głowackiego 3 i 5), a cztery z nich mają ograniczenie czasu postoju do 30 minut.

Chociaż wprowadzono stałą organizację ruchu, to nie oznacza to końca prac na ul. Głowackiego. Przewidziano bowiem dalsze prace, które wzbogacą ulicę o elementy małej architektury oraz nowe nasadzenia roślin. W planach są nowe obiekty takie jak ławki, kosze na śmieci, niskie barierki wokół zieleńców, słupki blokujące ruch oraz stojaki na rowery. Mają one być stylizowane – ławki będą drewniane z dodatkami żeliwnymi, natomiast barierki, słupki i stojaki na rowery będą wykonane z żeliwa. Kosze na śmieci będą miały żeliwne słupki i stalowe profile z koszem wykonanym z blachy perforowanej.

Będą również prowadzone prace związane z zielenią miejską. Istniejące zieleńce i drzewa zostaną uzupełnione o nasadzenia niskich krzewów. W planach są odmiany berberysów „Korean Nana”, które są mało wymagające. W pobliżu budynku filharmonii przewiduje się nasadzenia irgi „Ursynów Cotoneaster”, które będą kontynuowane wzdłuż budynku od strony ul. Żeromskiego, jak i przed budynkiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Drzewa, które są w złym stanie fitosanitarnym, zostaną usunięte.