Na terenie województwa świętokrzyskiego obserwuje się zauważalny wzrost liczby osób, które decydują się na honorowe oddawanie krwi. Jak podkreśla Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, liczba tych altruistów w roku 2023 wyniosła mniej więcej 18 tysięcy, natomiast rok później, w 2024, ta liczba wzrosła do niemal 19,5 tysiąca.
Dyrektor Stalmasiński podkreśla, że region świętokrzyski jest samowystarczalny jeżeli chodzi o dostępność krwi dla pacjentów szpitali. Istotnym jest również fakt wzrostu liczby honorowych dawców krwi w porównaniu do roku 2023 o około 1,5 tysiąca. Wśród tych nowych dawców przynajmniej tysiąc to młode osoby, które będą mogły wesprzeć tę szlachetną inicjatywę przez wiele następnych lat.
Mimo pozytywnego trendu ws. liczby dawców, dyrektor Stalmasiński zaznacza, że nadal to mężczyźni częściej decydują się na ten gest. Pamięta, że pięć lat temu zaledwie około 10-12% dawców stanowiły kobiety. W roku 2024 ten odsetek wzrósł jednak do ponad 28 procent.
W roku 2023 honorowi dawcy z województwa świętokrzyskiego oddali łącznie 17,5 tysiąca litrów krwi. Rok później ta liczba wzrosła do ponad 18,6 tysięcy litrów. Przy tej okazji przypominamy, że krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat i posiada dowód tożsamości. Osoby z problemami kardiologicznymi, cukrzycą, chorobami nowotworowymi oraz te, które są na kuracji sterydowej nie mogą niestety zostać dawcami krwi.
Co więcej, różne są zasady dotyczące częstotliwości oddawania krwi przez kobiety i mężczyzn: panie mogą to robić co trzy miesiące, a panowie co dwa miesiące. Obecnie istnieje niedobór prawie wszystkich grup krwi z wyjątkiem A Rh+ i AB Rh-.