Ciekawostki o Kielcach - co kryje w sobie to miasto?

Ciekawostki o Kielcach. Czego nie wiedziałeś o mieście?

Kielce nie są bardzo dużym miastem, ale i tak możemy znaleźć tu wiele ciekawych miejsc. Miasto kryje też w sobie wiele tajemnic i ciekawych informacji.

Najstarszy budynek

Najstarszym budynkiem w mieście jest Bazylika Katedralna. Początek był to budynek w stylu romańskim, jednak po przebudowie stał się budynkiem barokowym i tak styl prezentuje do dziś. Pierwotny budynek powstał najprawdopodobniej na przełomie XII/XIII

Symbol miasta

Najsłynniejszym budynkiem Kielc jest Pałac Biskupów Krakowskich. Pałac powstał w XVII wieku. Obecnie jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. W związku z tym znajduje się tu wiele cennych eksponatów – obrazów i rzeźb, ale także sztuki ludowej i archeologii. Pałac otacza też piękny park.

Najsłynniejsi Kielczanie

Z Kielc pochodzą:

  • Karol Bielecki – piłkarz ręczny
  • Wiesław Gołas – aktor
  • Gustaw Herling-Grudziński – pisarz
  • Liroy – raper

Z Kielcami powiązany jest także Stefan Żeromski. Tutaj rozpoczął swoją edukację i mieszkał ze swoją matką. W Kielcach spędził w sumie 12 lat.

Wiele nietypowych pomników

Jednym z najciekawszych pomników w Kielcach jest pomnik Milesa Davisa – muzyka jazzowego. To tylko jeden z kilku pomników artysty na świecie. Wiele popiersi możemy też zobaczyć w Alei Sław, np.  Michaiła Bułhakowa czy muzyka Johna Lennona. Najbardziej nietypowymi pomnikami są jednak pomnik dzika zwany Kiełkiem oraz pomnik pszczoły.

Ciekawostki o Kielcach - co kryje w sobie to miasto?

Łysa Góra nie zawsze była związana ze Świętym Krzyżem.

Dzisiaj na szczycie Łysej Góry znajduje się opactwo, w którym przechowywane są niezwykłe relikwie. Są to fragmenty Świętego Krzyża – tego, na którym zmarł Jezus.  Wcześniej jednak góra była związana z kultem pogańskim, o czym mogą świadczyć wały nieopodal szczytu. Do tej pory krążą legendy o tym, że to właśnie tutaj odbywały się sabaty czarownic.

Znaczenie Kielc

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego, a także największym miastem regionu. Mieszka tutaj 200 tysięcy osób.  Jest także centrum aglomeracji kieleckiej w skład której wchodzą m.in. Chęciny, Daleszyce czy Nowa Słupia. W sumie w skład aglomeracji wchodzi 13 miejscowości.

Własny spodek

Nie tylko Katowice mają swój spodek. W Kielcach także zbudowano rotundę, która tutaj pełni funkcję dworca PKS. Budynek powstawał w latach 1975-1984. Obecnie znajduje się na liście zabytków jako jeden z najbardziej unikatowych budynków powstałych w PRL-u W 2020 ponownie oddano go do użytku po remoncie.

Radosne Muzeum

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Kielc jest Muzeum Zabawek i Zabawy. Takich placówek w Polsce jest tylko kilka, a ta kielecka jest najbardziej znana. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą przekonać się, jak zmieniały się zabawki na przestrzeni lat – od XIX wieku.

Siedziba znanych firm

Z Kielc pochodzi kilka firm o ogólnopolskim, a nawet europejskim zasięgu. Należą do nich:

  • Cersanit S.A – producent ceramiki sanitarnej I płytek i gresu
  • Kolporter – dystrybutor prasy, właściciel sieci kiosków
  • North Fish – sieć restauracji rybnych
  • Zakłady Wyrobów Metalowych „SHL” S.A – producent części samochodowych i innych
  • WSP „Społem” – Producent żywności, w tym „Majonezu Kieleckiego” i „Przysmaku Świętokrzyskiego”.

Miasto kryje w sobie jeszcze więcej ciekawostek. Dlatego warto je odwiedzić, by dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz