Ciekawostki o Kielcach. Czego nie wiedziałeś o mieście?

Ciekawostki o Kielcach - co kryje w sobie to miasto?

Kielce nie są bardzo dużym miastem, ale i tak możemy znaleźć tu wiele ciekawych miejsc. Miasto kryje też w sobie wiele tajemnic i ciekawych informacji.

Najstarszy budynek

Najstarszym budynkiem w mieście jest Bazylika Katedralna. Początek był to budynek w stylu romańskim, jednak po przebudowie stał się budynkiem barokowym i tak styl prezentuje do dziś. Pierwotny budynek powstał najprawdopodobniej na przełomie XII/XIII

Symbol miasta

Najsłynniejszym budynkiem Kielc jest Pałac Biskupów Krakowskich. Pałac powstał w XVII wieku. Obecnie jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. W związku z tym znajduje się tu wiele cennych eksponatów – obrazów i rzeźb, ale także sztuki ludowej i archeologii. Pałac otacza też piękny park.

Najsłynniejsi Kielczanie

Z Kielc pochodzą:

  • Karol Bielecki – piłkarz ręczny
  • Wiesław Gołas – aktor
  • Gustaw Herling-Grudziński – pisarz
  • Liroy – raper

Z Kielcami powiązany jest także Stefan Żeromski. Tutaj rozpoczął swoją edukację i mieszkał ze swoją matką. W Kielcach spędził w sumie 12 lat.

Wiele nietypowych pomników

Jednym z najciekawszych pomników w Kielcach jest pomnik Milesa Davisa – muzyka jazzowego. To tylko jeden z kilku pomników artysty na świecie. Wiele popiersi możemy też zobaczyć w Alei Sław, np.  Michaiła Bułhakowa czy muzyka Johna Lennona. Najbardziej nietypowymi pomnikami są jednak pomnik dzika zwany Kiełkiem oraz pomnik pszczoły.

Ciekawostki o Kielcach - co kryje w sobie to miasto?

Łysa Góra nie zawsze była związana ze Świętym Krzyżem.

Dzisiaj na szczycie Łysej Góry znajduje się opactwo, w którym przechowywane są niezwykłe relikwie. Są to fragmenty Świętego Krzyża – tego, na którym zmarł Jezus.  Wcześniej jednak góra była związana z kultem pogańskim, o czym mogą świadczyć wały nieopodal szczytu. Do tej pory krążą legendy o tym, że to właśnie tutaj odbywały się sabaty czarownic.

Znaczenie Kielc

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego, a także największym miastem regionu. Mieszka tutaj 200 tysięcy osób.  Jest także centrum aglomeracji kieleckiej w skład której wchodzą m.in. Chęciny, Daleszyce czy Nowa Słupia. W sumie w skład aglomeracji wchodzi 13 miejscowości.

Własny spodek

Nie tylko Katowice mają swój spodek. W Kielcach także zbudowano rotundę, która tutaj pełni funkcję dworca PKS. Budynek powstawał w latach 1975-1984. Obecnie znajduje się na liście zabytków jako jeden z najbardziej unikatowych budynków powstałych w PRL-u W 2020 ponownie oddano go do użytku po remoncie.

Radosne Muzeum

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Kielc jest Muzeum Zabawek i Zabawy. Takich placówek w Polsce jest tylko kilka, a ta kielecka jest najbardziej znana. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą przekonać się, jak zmieniały się zabawki na przestrzeni lat – od XIX wieku.

Siedziba znanych firm

Z Kielc pochodzi kilka firm o ogólnopolskim, a nawet europejskim zasięgu. Należą do nich:

  • Cersanit S.A – producent ceramiki sanitarnej I płytek i gresu
  • Kolporter – dystrybutor prasy, właściciel sieci kiosków
  • North Fish – sieć restauracji rybnych
  • Zakłady Wyrobów Metalowych „SHL” S.A – producent części samochodowych i innych
  • WSP „Społem” – Producent żywności, w tym „Majonezu Kieleckiego” i „Przysmaku Świętokrzyskiego”.

Miasto kryje w sobie jeszcze więcej ciekawostek. Dlatego warto je odwiedzić, by dowiedzieć się więcej.

Kamil Grudzień

Poprzedni teksty

Urząd miasta szuka budki telefonicznej. Do czego będzie służyć?

Następny tekst

Dlaczego Kielce to scyzoryki? Ciekawa historia przydomku

Leave a Reply