Natura w Kielcach – co można tutaj zobaczyć?

Kielce położone są nieopodal Gór Świętokrzyskich. Znajduje się tu też wiele ciekawych formacji skalnych, ogrodów i rezerwatów. To wszystko sprawia, że Kielce są idealnym miejsce dla miłośników przyrody.

Świętokrzyski Park Narodowy

To jeden z najbardziej znanych Parków Narodowych w Polsce. Znajduje się on zaledwie 20 km od Kielc. Możemy tutaj zobaczyć góry:

  • Łysicę
  • Łysą Górę
  • Psarską
  • Miejską
  • Bukową

Można tutaj też zobaczyć doliny Wilkowską i Debniańską. Warto też wiedzieć, że Park leży na terenie aż 8leśnictw. Dzięki temu można podziwiać także lasy i zwierzęta w nich żyjące, np. uszatki i łasice.

Jaskinie na Kadzielni

Jest to system trzech jaskiń – Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Niegdyś były to trzy oddzielne jaskinie, zostały jednak połączone w ramach prac eksploracyjnych. Można tutaj znaleźć wiele formacji skalnych i nacieków, jak np. stalagmity i stalaktyty. Jaskinia jest dostępna do zwiedzania od początku kwietnia do końca października.

Rezerwat skalny Ślichowice

Ten rezerwat to jeden z dwóch znajdujących się na terenie Kielc.  To rezerwat ścisły przyrody nieożywionej. Oznacza to, że w miejsce to nie może ingerować człowiek, a ochronie podlegają tutaj  wszelkie elementy krajobrazu jak ukształtowanie powierzchni terenu i podłoże skalne.  W rezerwacie ochronie podlega teren dawnego kamieniołomu – wąski, skalny filar.

Natura w Kielcach - jakie obiekty możemy tutaj obejrzeć?

Ogród Botaniczny

W  Kielcach funkcjonuje Ogród Botaniczny. Jest on podzielony na kilka sekcji. Oprócz dwóch placów – Placu Różanego i Placu Głównego, możemy zobaczyć tutaj:

  • Dział Roślin Ozdobnych
  • Dział Roślin Użytkowych
  • Dział Flory Rodzinnej
  • Dział Systematyki Roślin
  • Dział Roślin Chronionych i Zagrożonych

W całym parku możemy zobaczyć wiele gatunków roślin, w tym rzadkich. Park więc cieszy oko. Odbywają się tutaj też zajęcia edukacyjne, więc możemy też wiele dowiedzieć się o poszczególnych roślinach.

Geopark Kielce

Geopark to muzeum, ale możemy tutaj dowiedzieć się wiele o przyrodzie i naturze, a przede wszystkim o geologii Gór Świętokrzyskich. Można tutaj zobaczyć różnorodne eksponaty, ale to nie wszystko. Niektóre stanowiska są interaktywne, są także dioramy i laboratoria. Dzięki temu Geopark jest interesujący zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jeśli myślisz i planujesz wakacje nad morzem – koniecznie zobacz ranking: TOP 13 polskich plaż nad morzem wg. E-WCZASY.pl.

Dodaj komentarz