Reakcja wojewody na doniesienia o tymczasowym szpitalu w Targach Kielce

W czwartek, 11 marca wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, zorganizował specjalną konferencję prasową w sprawie nieprawdziwych informacji o szpitalu tymczasowych, który zorganizowany jest w Targach Kielce. Wojewoda postanowił w ten sposób zdementować informacje podane opinii publicznej przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Zorganizowanie spotkania z dziennikarzami było więc spowodowane niedawną kontrolą poselską, której dokonali Dariusz Joński oraz Michał Szczerba.

Kontrola poselska

Zdaniem Artura Gierada, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie, posłowie Joński i Szczerba udali się na kontrolę do urzędu wojewódzkiego. Według przewodniczącego w regionie wojewoda nie znalazł czasu na to, aby udzielić szczegółowych informacji o stanie województwa świętokrzyskiego z perspektywy sytuacji covidowej. Zamiast tego mieli możliwość rozmowy z urzędnikami. W związku z przeprowadzoną kontrolą okazało się, że umowa na najem powierzchni, na której zbudowany jest szpital tymczasowy w Targach Kielce, wygasa 30 kwietnia. Co więcej, urzędnicy wojewody nie byli w stanie powiedzieć, czy ten termin zostanie przedłużony.

Czy szpital jest pusty?

Zdaniem posła Dariusza Jońskiego szpital tymczasowy w Targach Kielce. Jednocześnie poczynił on zarzut w kierunku wojewody świętokrzyskiego, twierdząc, że pokazowo otworzył on szpital i pokazał widoczne w nim łóżka, a już kolejnego dnia te same łóżka miały zniknąć z terenu szpitala. W odpowiedzi na te zarzuty wojewoda Koniusz zwołał czwartkową konferencję prasową, która odbyła się właśnie na terenie szpitala tymczasowego. W trakcie konferencji podkreślił, że posłowie wystosowali prośbę o kontrolę w Urzędzie Wojewódzkim, nie wspominali zaś o szpitalu tymczasowym. Jak podkreślił Wojewoda, gdyby posłowie wystosowali o to prośbę, zostałaby ona pozytywnie rozpatrzona.

Jaki jest stan faktyczny szpitala?

Wojewoda Koniusz podkreśla, że szpital jest w pełni wyposażony aż w 300 łóżek. Co więcej, 50 z nich to są łóżka respiratorowe. Jak zaznacza, potrzeba zaledwie kilku dni, aby możliwe było pełne działanie szpitala. Wystarczy, że pojawi się potrzeba jego uruchomienia. W związku z tym wojewoda twierdzi, że posłowie Joński i Szczerba rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Zgodnie z zapowiedziami Zbigniewa Koniusza, decyzja o przedłużeniu umowy na wynajem powierzchni na targach powinna zapaść pod koniec marca i dotyczyć będzie kolejnego lub dwóch miesięcy.

Dodaj komentarz