Jak chronić zwierzęta w czasie upałów?

Wszyscy cierpimy z powodu drastycznie wysokich temperatur, które utrzymują się w Polsce już od wielu tygodni. Podczas upalnych dni warto dbać nie tylko o siebie, ale również o zwierzęta, które cierpią podczas upałów równie mocno. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów, które pomogą Twojemu zwierzakowi przetrwać upał!

Spokojne spacery z psem

Czworonożni miłośnicy aportowania uwielbiają zabawy z kijem tak bardzo, że zapominają o upale. Niestety, tak duży wysiłek, jakim jest bieganie za piłką, kijkiem lub z innymi psami, to duży wysiłek dla psiego organizmu. Aktywny spacer tuż przed południem lub tuż po południu może doprowadzić do przegrzania organizmu i niejednokrotnie stanowi ryzyko utraty zdrowia, lub życia przez zwierzę.

W upalne lato warto dostosować pory spacerów do pogody tak, aby nie musieć wychodzić na dwór między 11 a 16. Na spacery warto również zabierać ze sobą wodę, by pupil mógł w każdej chwili uzupełnić płyny. Miłośnicy zwierząt zachęcają także do wystawiania misek z wodą przed domem lub przed miejscami pracy, by mogły z nich skorzystać bezdomne koty, spacerujące z właścicielami psy lub ptaki.

Sposoby na obniżenie temperatury zwierzaka

Ostatnio dużą popularnością cieszą się specjalne maty chłodzące dla zwierząt. Jednak w przypadku bardzo puszystych czworonogów, na przykład królików, mają one zbyt słabe działanie, by faktycznie przynieść ulgę. Domowym sposobem wartym polecenia jest rozkładanie mokrych ręczników w ulubionych miejscach pupila. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie zamrożonej butelki z wodą w pobliżu futrzastego członka rodziny, który natychmiast poczuje ulgę.

Dobrym pomysłem będzie również delikatne zmoczenie futra psa lub kota. Ważne, by nie była to zimna woda prosto z prysznica! Wystarczy zmoczyć dłonie i następnie głaskać nimi futro. To zawsze jest pewna forma ulgi. Jednocześnie należy monitorować ilość wypijanej wody. Warto zachęcać zwierzaki do picia, szczególnie koty, które na co dzień piją mało.

Dodaj komentarz