Czy warto pójść na kurs programowania?

Przymus przyspieszonej cyfryzacji, wywołany ogólnoświatową pandemią, w dużym stopniu odcisnął swoje piętno na rodzimym rynku IT. Chociaż specjaliści tej branży nigdy specjalnie nie musieli narzekać na brak ofert pracy, zwiększone zapotrzebowanie na ich usługi sprawiło, że w kontekście branży IT mamy obecnie do czynienia w pełni z rynkiem pracownika.

Rynek pracownika – co to oznacza?

Aktualne zapotrzebowanie na szerokorozumiane usługi informatyczne i idąca za nim ilość ogłoszeń o pracę, znacząco przekracza liczbę dostępnych kandydatów. W efekcie tego, obecnie specjaliści IT mogą wybierać spośród wielu ofert, w których pracodawcy dodatkowo rywalizują pomiędzy sobą warunkami zatrudnienia – zarówno finansowymi jak i wszelkiego rodzaju dodatkami pozafinansowymi. Patrząc na branżę IT całościowo widać, że zabiegi te służą jedynie przesuwaniu dostępnych zasobów i nie rozwiązują głównego problemu jakim jest brak wystarczającej ilości wykwalifikowanych pracowników, która mogliby zaspokoić aktualne potrzeby rynku. To z kolei otwiera drogę rozwoju dla osób, które chciałyby rozpocząć pracę w tej branży.

Kurs programowania – pierwszy krok na nowej ścieżce kariery

Jeszcze do niedawna rozpoczęcie pracy w IT wiązało się z ukończeniem studiów kierunkowych – pierwszego lub drugiego stopnia. Zapotrzebowanie rynku wymusiło jednak zmianę w tym zakresie, prowokując uruchomienie licznych kursów programowania. Dzięki temu, wszystkie osoby zainteresowane, mają szansę zdobyć wiedzę i rozwinąć kompetencje w zakresie informatyki.

Aktualna oferta kursów daje możliwość praktycznej nauki wszystkich języków programowania oraz wykorzystania ich w interesujących nas specjalizacjach np. w cyberbezpieczeństwie, analizie danych i statystyce, czy tworzeniu aplikacji webowych. Zakres tematyczny takiego kursu wybrać można, dostosowując go do naszych predyspozycji, zainteresowań oraz posiadanej już wiedzy. Co istotne, zdecydować można również o samej formie nauki, decydując się na zajęcia prowadzone stacjonarnie, online lub w postaci tzw. bootcampów. Dzięki temu, przejście kursu dostosować można do aktualnych obowiązków oraz aktualnej pracy zawodowej.

Ciągły rozwój gwarancją sukcesu

Kursy programowania to jednak nie tylko sposób na dobry początek w IT. Duże zapotrzebowanie na usługi w połączeniu z brakiem wystarczającej ilości specjalistów sprawia, że najwyżej cenione są osoby posiadające szeroką wiedzę i mocno rozwinięte kompetencje w zakresie programowania. Nic nie wskazuje na to, by trend ten w kolejnych latach miał się zmienić, dlatego warto sobie uświadomić, że rozpoczęcie pracy w IT wiąże się z ciągłą nauką i koniecznością stałego nabywania nowych umiejętności. W ofercie dostępnych kursów programowania, bez problemu znajdziemy te, kierowane do osób bardziej zaawansowanych, służące dokształceniu, nauce nowych sposobów wykorzystania posiadanej już wiedzy lub zastosowania jej w nowych kontekstach.

Branża IT ma wiele do zaoferowania swoim pracownikom a prognozy na przyszłe lata, potwierdzają, że nadal będzie jedna to z najbardziej rozwojowych gałęzi biznesu. Z tego względu, praca w IT powinna zainteresować wszystkie osoby, którym zależy na stabilności zatrudnienia, dobrym wynagrodzeniu oraz nastawione na ciągłe rozwijanie swoich kompetencji.

Dodaj komentarz