Praca w Kielcach – gdzie szukać pracy?

W dużych miastach łatwiej o pracę – to powszechne stwierdzenie. Jak wygląda kielecki rynek pracy w 2021 roku? Zobacz, gdzie szukać pracy w Kielcach, jakie zawody są zaliczane do deficytowych i ile możesz zarobić.

Praca Kielce – stopa bezrobocia w Kielcach

Jednym ze wskaźników, który mówi dużo o sytuacji na rynku pracy, jest stopa bezrobocia. Jak pod tym względem prezentują się Kielce?

Pod koniec września stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,6 proc., podczas gdy w województwie świętokrzyskim osiągnęła ona poziom 7,5 proc. Jaką wartość ten wskaźnik przyjął w Kielcach? W mieście stopa bezrobocia była niższa – wyniosła 5,5 proc. Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, to jeden z lepszych wyników w całym województwie.

Kielce wypadają równie dobrze na tle poszczególnych powiatów województwa świętokrzyskiego. W tym mieście odnotowano:

  • Relatywnie niski odsetek bezrobotnych kobiet – 45,7 proc.
  • Największą liczbę ofert pracy – w pierwszych 9 miesiącach 2021 r. pracodawcy zgłosili ponad 3770 ofert pracy.

Na koniec września w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach było zarejestrowanych 5749 osób. Porównując ten wynik do roku ubiegłego, zauważalny jest trend spadkowy. To także świadczy o tym, że kielecki rynek jest w dobrej kondycji, a pracodawcy z regionu dobrze poradzili sobie ze zmianami, jakie przyniósł okres pandemii COVID-19.

Ogłoszenia pracy w Kielce – sposoby szukania pracy

Gdzie szukać pracy w Kielcach? Specjaliści mogą skorzystać z sieci kontaktów zawodowych lub zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy. Takie rozwiązania są jednak standardem tylko w niektórych branżach, np. IT. Interesuje Cię praca? Kielce to miasto, w którym chcesz znaleźć zatrudnienie? Sprawdzone metody poszukiwania zatrudnienia to:

  • Odwiedzanie portali ogłoszeniowych. Pod adresem https://www.gowork.pl/praca/kielce;l codziennie publikowane są nowe oferty pracy. Kielce to duży rynek i z tego względu warto korzystać z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki. W ten sposób można zawęzić pole poszukiwań do konkretnego stanowiska czy nawet firmy.
  • Skorzystanie z pomocy urzędu pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Doradcy zawodowi zatrudnieni w urzędzie mogą nie tylko podsunąć atrakcyjne oferty, ale również podpowiedzieć, gdzie szukać pracy w Kielcach czy jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Brak Ci doświadczenia? Na portalu ogłoszeniowym szukaj ofert praktyk. W urzędzie pracy możesz z kolei zapytać o staż. Firmy zainteresowane znalezieniem lojalnych pracowników często zaczynają od propozycji stażu, który jest traktowany jako forma przygotowania do samodzielnego wykonywania obowiązków na danym stanowisku pracy.

Oferty pracy Kielce – lista zawodów deficytowych

Planujesz zmianę profesji, bo w Twoim wyuczonym zawodzie nie ma pracy? W ostatnich latach na polskim rynku mocno odczuwalny jest brak pracowników fizycznych z doświadczeniem – wystarczy przejrzeć ogłoszenia pracy. Kielce pod tym względem nie są wyjątkiem, na co wskazuje „Barometr zawodów”.

W 2021 r. poszukiwani są diagności samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz operatorzy różnych maszyn, np. do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Aktywne na terenie miasta firmy deweloperskie zatrudniają różnych pracowników związanych z branżą budowlaną – betoniarzy, zbrojarzy, dekarzy, murarzy, tynkarzy, monterów instalacji budowlanych i robotników budowlanych.

Praca czeka również w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Restauracje poszukują m.in. kucharzy. Potrzebne są także sprzątaczki i pokojowe, które zadbają o czystość obiektów wypoczynkowych.

Dodaj komentarz