Jak wyglądają usługi taxi w Kielcach i czy warto z nich korzystać?

Kielce są na tyle dużym miastem, że trudno sobie wyobrazić podróżowanie po nich bez pomocy samochodu. Przejście z peryferii do rynku trwałoby zbyt długo, aby można było mówić o komfortowym przemieszczaniu się. To jeden z powodów, dla których usługi taxi w Kielcach mają duże znaczenie. Jak wyglądają przejazdy taksówkami w tym mieście? Czy warto z nich korzystać?

Usługi taksówkarskie w Kielcach

Komunikacja miejska to istotny sposób poruszania się po Kielcach, ale nie zawsze jest wystarczająca. Kielce są dość zatłoczonym miastem, zwłaszcza w godzinach szczytu. Jeśli komuś zależy na czasie, jednym z najlepszych sposobów na to, by dotrzeć w każde miejsce w mieście, są usługi taksówkarskie oraz usługi przewozowe firm takich jak Uber, Bolt czy iTaxi.

W Kielcach działają zarówno prywatne taksówki, jak i korporacje taksówkarskie. Wymienić tu można m.in. Radio Taxi Alfa, Lider Taxi, Radio Taxi Europa, Radio Taxi Korona, Van Taxi Kielce, Taxi Iskra, Radio Taxi, Kielce Radio Taxi. Ponad 500 samochodów w mieście jest zarejestrowanych jako taksówki z licencjami. Kielczanie mają zatem spory wybór, jeśli chodzi o wybór przewoźnika.

Warto zarazem podkreślić, że zgodnie z uchwałą radnych na terenie całego miasta obowiązują maksymalne ceny za przewozy. Usługi taxi Kielce obejmują dwie taryfy. Pierwsza z nich funkcjonuje od godziny 6:00 do 21:59 we wszystkie dni tygodnia oprócz niedziel i dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy. W tym wypadku maksymalna cena za przejazd 1 km to 3 zł. Druga taryfa obejmuje dni świąteczne i niedziele, a w ciągu tygodnia trwa od 22:00 do godziny 5:59. Przejazd 1 km to wówczas maksymalnie 4,5 zł. W obu taryfach opłata początkowa za wynajęcie taksówki została ustalona na 6 zł, a opłata za 1 godzinę postoju na 40 zł.

Średni dystans pokonywany przez taksówkarzy w Kielcach jest z pewnością mniejszy niż w takich miastach jak Katowice, Warszawa czy w Trójmieście. Pokonywane odległości wciąż mogą być jednak spore, zwłaszcza z perspektywy piechura, któremu się spieszy. Średni czas kursu to zazwyczaj około 10 minut.

Czy warto korzystać z taksówek w Kielcach?

Komunikacja miejska w Kielcach jest dobrze rozwinięta. Buspasy pozwalają szybko przemieszczać się autobusami. Przystanki są gęsto usiane, a trasy przejazdów obejmują w zasadzie całe miasto. Kursy autobusów też są dostatecznie częste. Mimo to taksówki odgrywają istotną rolę dla mieszkańców oraz osób odwiedzających stolicę województwa świętokrzyskiego

W godzinach szczytu miasto bywa tak zakorkowane, że przejazd komunikacją miejską trwa zbyt długo. Autobusy bywają też zatłoczone. Co więcej, o ile w dzień faktycznie nietrudno o połączenie, nocą kursy są zdecydowanie rzadsze. Autobusem nie dojedziemy też bezpośrednio pod wskazany adres. Łatwo zatem dostrzec zalety korzystania z taksówek.

Korzystający z taxi uniezależniają się od sztywnych rozkładów jazdy. Taksówki są dostępne całą dobę, o każdej porze dnia i nocy. Można je zamawiać na konkretną datę i godzinę jako kursy terminowe. Nie trzeba też na nie czekać na przystanku – dojadą pod wskazany adres. Szczególnie doceniają to podróżujący z dużym bagażem. Kurs taksówki jest także szybszy niż przejazd autobusem, zwłaszcza że kierowca może wybrać trasę, która omija korki. Warto zauważyć, że o ile cena taxi jest wyższa niż biletu komunikacji miejskiej, koszt transportu można rozłożyć na kilka osób. W komunikacji miejskiej bilet musi mieć każdy.

Podobnie jak w innych miastach, Kielczanie najczęściej zamawiają taksówki w weekendy. Sprzyja temu wolny czas i inny rozkład jazdy autobusów w tym okresie. Wielu mieszkańców decyduje się wtedy na nocne wyjścia na miasto, różnego rodzaju imprezy, wizyty w kinie, teatrze, na koncertach, itd. Powodem zamawiania taksówki jest także późny powrót do domu. Może też nim być brzydka pogoda. Często zdarzają się przejazdy na dworzec. Kursy zamawiane są również przez osoby przyjezdne – turystów, dla których miasto jest obce, a także przedsiębiorców, którzy spieszą się na spotkania biznesowe. Taksówka jest dobrym sposobem na to, by dojechać tam, gdzie trudno się dostać dzięki usługom komunikacji miejskiej.

Taxi w Kielcach – zamawianie, płatności, pozostałe usługi taksówkarskie

Wybór taksówki w Kielcach ma znaczenie przede wszystkim ze względu na kwestie komfortu, jakości usług i bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że zamówienie taksówki w Kielcach przez smartfona nie będzie problemem. Duże korporacje taxi posiadają własne aplikacje do tego celu, które można pobrać na telefon. Można też wezwać taksówkę tradycyjnie, dzwoniąc na centralę, łapiąc taxi na postoju lub na ulicy, a także poprzez stronę internetową.

Również jeśli chodzi o sposoby płatności, rynek taxi w Kielcach odpowiada nowoczesnym standardom. Dostępne są zarówno płatności przez aplikację, jak i transakcje przy pomocy karty płatniczej, debetowej lub kredytowej. Można płacić gotówką, choć w czasie pandemii i powszechnej cyfryzacji jest to zdecydowanie coraz mniej popularny sposób uiszczania opłaty za usługi. Firmy taksówkarskie oferują także współpracę z klientami biznesowymi, co pozwala wdrożyć przejazdy bezgotówkowe na firmę.

Warto pamiętać, że usługi taksówkarskie to nie tylko przewozy samochodami osobowymi. W firmach taxi można zamówić kursy busami lub vanami. Oferowana jest też pomoc w odpalaniu samochodu z kabli, odprowadzanie samochodu, transport dokumentów, usługi kurierskie, a także realizacja zakupów z dostawą do domu.

Dodaj komentarz