oddawanie-krwi-terytorialsi

Terytorialsi ponownie wspierają pacjentów woj. świętokrzyskiego. Zebrano ponad 60 litrów krwi!

W listopadzie w województwie świętokrzyskim ponownie wystartowała wojskowa akcja honorowego krwiodawstwa, która skupiła w sobie ponad 130 żołnierzy. Świętokrzyscy terytorialsi zdążyli już oddać 62 litry krwi, niosąc pomoc dla mieszkańców Kielc, Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Akcja honorowego krwiodawstwa rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia, gromadząc 137 przedstawicieli służb mundurowych, wśród których znaleźli się nie tylko świętokrzyscy terytorialsi, ale również policjanci i strażacy. Organizatorami zbiórki krwi są wojska terytorialne z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czwarta fala koronawirusa jednym z powodów deficytu w bankach krwi

Wojskowi postanowili odpowiedzieć na apel Centrów Krwiodawstwa dotyczący coraz większego braku krwi z powodu szerzącej się pandemii COVID-19. Co więcej, do programu włączyli się również mundurowi z innych służb m.in. policji i straży pożarnej.

Pierwszą zbiórkę zorganizowano 20 listopada w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Druga powstała 27 listopada w siedzibie batalionu lekkiej piechoty 103 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Natomiast trzecia miała miejsce 4 grudnia w siedzibie batalionu lekkiej piechoty 102 w Sandomierzu.

Okres, w jakim przeprowadzano akcję oddawania krwi, jest bardzo istotny, ponieważ przed świętami deficyt na krew w bankach krwi jest najwyższy w całym roku. Poza tym pandemia koronawirusa także ma wpływ na to, że krwiodawstwa odwiedza coraz mniej dawców.

Terytorialsi zebrali 472 litry krwi z 1050 donacji

Jak informuje dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys, zbiórki krwi były możliwe dzięki wsparciu ze strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Sandomierzu, Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. W akcji wzięło udział 137 mundurowych, którzy w sumie oddali niecałe 62 litry krwi.

Dobrą wiadomością jest to, że z każdą kolejną zbiórką krwi, jaką organizują terytorialsi, zwiększa się liczba dawców, którzy nigdy wcześniej nie decydowali się na taki krok. Przykładowo, w tym roku liczba mundurowych biorących udział w programie zwiększyła się o 50 wojskowych. Warto też zaznaczyć, że od wybuchu pandemii terytorialsom udało się już zebrać ponad 470 litrów krwi z 1050 donacji.

Dodaj komentarz