Gdzie odpocząć od zgiełku miasta – pomysły na kameralne wyjazdy w 2023 r.

Życie codzienne niesie ze sobą mnóstwo stresu. Natłok obowiązków, myślenie o kolejnych punktach do zrealizowania, do tego organizacja życia rodzinnego… Dom, szkoła, praca tworzą czasem błędne koło, w którym ciężko znaleźć czas na odpoczynek i regenerację. A ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto zrobić sobie przerwę. Czasem nawet 2-3 dni oderwania od codzienności mogą mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Warto zaplanować taki wypad w kameralnej atmosferze i wybrać miejsce, które pozwoli zaznać spokoju.

Najlepsze pomysły na odpoczynek w 2023 r.

Jeśli na co dzień żyjemy w ciągłym biegu, podczas wyjazdu warto zainwestować w spokój i zwolnione tempo. A to najlepiej znaleźć poza głównymi kurortami czy najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi. Kameralna atmosfera pozwoli się zregenerować i uspokoić. Obecnie nawet mniejsze miejscowości kuszą licznymi możliwościami spędzania czasu, a pensjonaty, jak Klimek w Muszynie (https://www.pensjonatklimek.pl/), hotele i ośrodki wypoczynkowe dysponujące na przykład zapleczem SPA, zabiegami relaksacyjnymi można znaleźć nawet na odludziu. Takie odcięcie od zgiełku, a czasem także od zasięgu telefonicznego czy internetowego pozwoli skupić się na sobie i najbliższych.

Oczywiście odpoczynek nie musi i nie powinien oznaczać tylko leniuchowania. Warto wpleść w niego elementy aktywności. Aktywne spędzanie wolnego czasu to doskonały sposób na spędzenie czasu z dala od codziennej rutyny.

Gdzie się wybrać? Możliwości jest mnóstwo i w każdej części Polski można znaleźć cudowne miejsca na odpoczynek. Doskonałą propozycją mogą być mniejsze ośrodki na Warmii i Mazurach, które często dysponują bardzo dobrym zapleczem relaksacyjnym jak sauny, banie, a nawet termy. To świetne tereny na rowery, a latem i wiosną także na kajaki. Kolejnym wartym polecania miejscem jest Roztocze, które kusi pięknymi lasami, urozmaiconymi krajobrazami oraz sielskim klimatem. Roztocze to możliwość spacerów, jazdy na rowerze, pływania kajakami, a także poznawania tego wielokulturowego niegdyś regionu.

Odpoczynek w górach – gdzie się wybrać na kameralny wyjazd

Wysoko na liście miejsc na spokojne, relaksujące wyjazdy są tereny górskie. Idealnie sprawdza się tu Beskid Niski, który już dawno przestał się kojarzyć jedynie z brakiem dróg i małym wyborem miejsc noclegowym. Teraz tutejsze pensjonaty i gospodarstwa bazujące głównie na agroturystyce, lokalnych tradycjach oraz produktach są bardzo chętnie odwiedzane przez osoby szukające odpoczynku. Tym bardziej że wiele z nich organizuje też dla swoich gości warsztaty, kursy jogi lub dysponuje banią czy przydomową sauną. A wszystko to w przepięknym, sielankowym otoczeniu.

Znajdujący się po sąsiedzki Beskid Sądecki, choć często kojarzony głównie z gwarnymi uzdrowiskami, także daje możliwości spokojnego relaksu. Wystarczy tylko wybrać nieco mniejszą miejscowość, a te także mają tu bardzo dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne bazujące często na lokalnych smakach. Dobrym przykładem jest tu oferta, jaką ma Muszyna restauracje regionalne, takie jak Strakija, klimatyczny pensjonat Klimek z dostępem do AquaParku oraz liczne możliwości spędzania czasu pozwalają na odpoczynek połączony z aktywnością w postaci wycieczek pieszych, rowerowych czy korzystania z basenów.