Kielce mają szanse na inteligentne przejście dla pieszych

Kielce biorą udział w konkursie „Smart Passage” organizowanym przez Orange Polska. O zwycięzcy decydują internauci. W trzech zwycięskich miastach Orange przekształca jedno niebezpieczne przejście dla pieszych w bezpieczniejsze, bardziej aktywne „inteligentne” przejście dla pieszych. Głosowanie internetowe trwa do 28 marca.

W naszym mieście do konkursu zgłoszono skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej w pobliżu placówki oświatowej. Głosować na Kielce może każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.intelligentneprzejscie.pl i postępować zgodnie z instrukcjami. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, ponieważ organizator przypisuje głosom każdego miasta odpowiednią wagę proporcjonalną do liczby mieszkańców.

Zasada działania takiego przejścia jest łatwa. Czujnik ruchu wykrywa pieszych z odległości kilku metrów i natychmiast daje sygnał ostrzegawczy za pomocą światła i dźwięku. Specjalny system oświetlenia ułatwia kierowcom dostrzeżenie przejeżdżających osób. Następnie sygnał dźwiękowy ostrzega nieuważnych pieszych, że zbliżają się do pasa ruchu.

„Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych „smart”. Nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Kielcach, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie „Inteligentne przejście” – mówi Daria Drabik – koordynatorka konkursu w Orange Polska