Zasady bezpieczeństwa w samochodzie podczas upałów – apel policji

Policja wzywa do ostrożności i niepozostawiania dzieci, osób starszych oraz zwierząt w zamkniętych pojazdach, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Niebezpieczeństwo zagrożenia życia może pojawić się w mgnieniu oka.

W środowisku nagrzanego auta, nawet krótki okres czasu może okazać się dla małego dziecka lub zwierzęcia śmiertelnym zagrożeniem. Niezależnie od tego, czy to osoba czy zwierzę jest zamknięte w pojeździe, najważniejszym priorytetem jest natychmiastowe uwolnienie go z samochodu i powiadomienie odpowiednich służb, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Obecność pasażera w rozgrzanym aucie naraża jego życie na ryzyko. W takim przypadku mamy do czynienia ze stanem wyższej konieczności, który daje prawo do naruszenia innej wartości prawnej, takiej jak uszkodzenie czy zniszczenie mienia. Taką sytuację reguluje artykuł 26 paragraf 1 Kodeksu Karnego:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Pierwszym krokiem jest sprawdzić, czy kierowca nie znajduje się gdzieś w pobliżu lub czy drzwi pojazdu nie są odblokowane. Jeśli te możliwości są wykluczone, możemy posłużyć się stanem wyższej konieczności i zbijać szybę, aby ocalić życie dziecka.

Przy wybijaniu szyby należy zastosować odpowiednią technikę. Powinniśmy stłuc szybę znajdującą się najdalej od zamkniętej osoby lub zwierzęcia. Na przykład jeśli pies jest na tylnej kanapie, stłuczmy przednią boczną szybę. Jeśli zwierzę znajduje się z przodu, wówczas powinno polecieć szkło tylnej bocznej szyby. Wybijanie szyb nie powinno odbywać się dłonią ani łokciem. Zamiast tego korzystamy np. z dużego kamienia.

Kierowca pozostawiający dziecko w rozgrzanym samochodzie ryzykuje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Te same konsekwencje prawne dotyczą opiekunów dziecka podczas ich nieobecności. W przypadku zwierząt sąd może nałożyć karę do dwóch lat więzienia. Jeśli czyn zostanie uznany za szczególne okrucieństwo, wyrok może wynosić nawet do trzech lat pozbawienia wolności.