Bazylika katedralna w Kielcach: Uroczyste wprowadzenie relikwii Jana Pawła II

W Kieleckiej bazylice katedralnej odbyły się uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii świętego Jana Pawła II. Wśród tych relikwii znalazła się sutanna, pas papieski oraz piuska. Biskup Marian Florczyk pełnił rolę przewodniczącego tej ceremonii.

Marian Florczyk, biskup, wyjaśnił szczególną cechę jednego z relikwii – sutanny. Ciekawostką jest, że ta jest cerowana. Zgodnie z relacjami osób blisko związanych z papieżem, Jan Paweł II dbał o swoje ubrania, lecz żył skromnie i nie przywiązywał dużej uwagi do swego wyglądu zewnętrznego. Przede wszystkim skupiał się na duchowości drugiego człowieka. Możliwość obserwacji cerowanej sutanny takiego świętego męża stanowi rzecz nadzwyczajną – podkreślił biskup Florczyk w rozmowie z Radiem Kielce.

Informacje zamieszczone na stronie internetowej stacji radiowej podają, że parafia katedralna otrzymała także pas i piuskę należące do Jana Pawła II. Te relikwie będzie można oglądać nie w kaplicy Jana Pawła II, ale w Muzeum Diecezjalnym. Są to niezwykle cenne i symboliczne przedmioty. Inne sutanny papieskie znajdują się w Dyminach i w Kaczynie. Na tej podstawie można stwierdzić, że nasza diecezja została szczególnie uprzywilejowana – dodał biskup Florczyk.

Radio Kielce podaje także, że wierni biorący udział w nabożeństwie byli głęboko poruszeni przez dzisiejsze wprowadzenie do bazyliki relikwii świętego Jana Pawła II. Uważają one za wieczną i jedyną w swoim rodzaju pamiątkę po tym świętym ojcu, który jest dla nich wzorem i autorytetem.