Pierwsza Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich do Częstochowy

Katarzyna Korus, liderka Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, zapowiedziała udział członków zrzeszenia z całej Polski w historycznym wydarzeniu – pierwszej, ogólnopolskiej pielgrzymce do Częstochowy. Jak podkreśliła, dotychczas nie było okazji do zorganizowania takiego spotkania, które ma na celu jednoczenie kół z różnych części kraju.

Tradycyjnie gospodynie wiejskie uczestniczą w pielgrzymkach do miejsc takich jak Licheń, natomiast nigdy wcześniej nie miała miejsca pielgrzymka na Jasną Górę z udziałem tych towarzystw. Z relacji pani Korus wynika, że ojciec Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, z entuzjazmem odniósł się do ich inicjatywy. Dodatkowo arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, udzielił pielgrzymce swojego błogosławieństwa.

O oprawę muzyczną podczas pielgrzymki zadba zespół Echo Łysicy z Bielin, który reprezentuje województwo świętokrzyskie. Obok tradycyjnego repertuaru maryjnego będą odpowiedzialni za muzyczną oprawę nabożeństwa. Transmisja z tego zwierzenia religijnego będzie dostępna na antenie telewizji Trwam. Wystąpienie zespołu urozmaici występ Grzegorza Michty, cenionego muzyka i akordeonisty.

Pielgrzymka do Częstochowy zaplanowana jest na sobotę 26 sierpnia.