Gwiazdorski finał "Chopinowskich inspiracji" w Kielcach

W nadchodzący piątkowy wieczór, 25 sierpnia, zakończy się czwarta odsłona kulturalnego wydarzenia pod nazwą „Chopinowskie inspiracje”. W ramach tego finału, w malowniczym ogrodzie włoskim przy Historycznym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, zaprezentują swoje talenty renomowani fleciści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Swoje umiejętności pianistyczne pokaże także Artur Jaroń, który będzie dodatkowo gospodarzem tej muzycznej uroczystości.

W programie tego wieczoru znajdzie się miejsce nie tylko dla twórczości Fryderyka Chopina, chociaż oczywiście dzieła tego wybitnego kompozytora będą obecne.

Koniec tej edycji „Chopinowskich inspiracji” jest doskonałym momentem na refleksje i podsumowania. Artur Jaroń podkreśla unikalność tegorocznej edycji, zauważając, że ze względu na warunki atmosferyczne tylko jeden koncert odbył się w zamkniętym pomieszczeniu pałacu. A to właśnie słuchanie muzyki na świeżym powietrzu jest jednym z największych atutów tego wydarzenia. Jaroń zwraca uwagę na wyjątkowy charakter tego pleneru, który tworzy sprzyjające warunki zarówno dla artystów jak i dla publiczności.

Mateusz Krzyżowski, który występował podczas ostatniej soboty, określił to miejsce jako niespodziewanie doskonałe, gdyż arkady zapewniają kontrolę nad dźwiękiem, co jest nieocenione dla artysty. Wspomniał także o swoim doświadczeniu z graniem w Łazienkach Królewskich, gdzie wietrzne warunki utrudniały mu słyszenie własnej gry. Jednak tu komfort przysługuje również publiczności – koncert jest doskonale słyszalny nie tylko w ogrodzie, ale także w centrum Kielc. Echo muzyki Chopina rozchodzi się po całym mieście, tworząc niepowtarzalny klimat i sprawiając, że muzycy czują się jak w najlepszej sali koncertowej – dodaje Artur Jaroń.

Impreza odbędzie się o godzinie 19:00 w ogrodzie włoskim Przedwojennego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wejście jest bezpłatne.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, Radio Kielce przeprowadzi retransmisję wydarzenia w niedzielę, 27 sierpnia o godzinie 22:05.