Oświetlenie przyszłości: program "Rozświetlamy Polskę" i jego wpływ na Kielce

Program rządowy „Rozświetlamy Polskę” otwiera nowe możliwości dla samorządów, dając im okazję do modernizacji infrastruktury oświetleniowej. Dofinansowanie, które może sięgnąć aż 80% kosztów projektu, stwarza szansę na znaczące oszczędności w budżetach miast i gmin w przyszłości, a także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców poprzez poprawę jakości oświetlenia. Jednym z samorządów, które planują skorzystać z tej okazji, są Kielce.

W Kielcach, podobnie jak w wielu innych miastach, nadal można spotkać stare lampy sodowe na ulicach. Ich światło jest nie tylko słabsze, ale również znacznie droższe w utrzymaniu niż nowoczesne technologie LED. Mieszkańcy Kielc zgadzają się co do jednego – potrzebna jest modernizacja oświetlenia ulicznego, aby zapewnić większe bezpieczeństwo w całym mieście.

Teraz, dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę”, pojawia się szansa na uzyskanie środków na tę niezbędną modernizację. W ramach programu można uzyskać nawet 80% dofinansowania projektu. Jak zapewnia rzecznik prezydenta Kielc, Marcin Januchta, miasto planuje wystąpić o wsparcie finansowe.

Januchta dodaje, że instytucje miejskie odpowiedzialne za zarządzanie drogami i parkami będą kluczowe dla procesu aplikowania o środki z programu. Analiza potrzeb miasta już się rozpoczęła i ma na celu zidentyfikowanie obszarów, gdzie modernizacja oświetlenia jest najbardziej potrzebna. Wnioski w ramach programu będą przyjmowane do 18 września. W ramach jednego projektu możliwe jest pozyskanie nawet 4 milionów złotych na modernizację infrastruktury oświetleniowej.