Radosne spotkanie pierwszoklasistów z całego województwa w Kielcach

Dnia 21 września, w czwartek, Hala Legionów w Kielcach stała się miejscem jednego z największych zgromadzeń pierwszoklasistów w regionie. W sumie, niemal trzy tysiące młodych uczniów z różnych zakątków województwa zgromadziło się na tym wydarzeniu.

Tego dnia, świeżo upieczeni uczniowie mieli okazję bawić się razem, śpiewać i uczyć się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Wydarzenie to, znane jako „Kochane Pierwszaki”, jest czternastą edycją akcji o charakterze edukacyjno-profilaktycznym. Organizatorami są Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty współpracujące z policją, strażą pożarną oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

Marzena Piórkowska, Inspektor i naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, podkreślała, że dzisiejsze spotkanie z pierwszoklasistami to tylko jedna z wielu inicjatyw profilaktycznych prowadzonych przez policję. Z kolei Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, podkreślał, że to już czternaste spotkanie tego typu. Zainteresowanie w tym roku było na tyle duże, że kuratorium musiało zaprzestać zapisów chętnych szkół – Hala Legionów nie byłaby w stanie pomieścić wszystkich uczestników.

Kurator wskazał także, że każdego roku gromadzą pierwszoklasistów, aby edukować ich na temat bezpieczeństwa na drodze do i ze szkoły, ale jest to również okazja do integracji. Zapowiedział kontynuację tej akcji w kolejnych latach.

Kolejnym ważnym elementem spotkania był aspekt integracyjny, który podkreślał biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Właśnie on był jednym z twórców akcji „Kochane Pierwszaki” kilkanaście lat temu. Jak wyjaśniał duchowny, pierwsze dni w szkole bywają stresujące zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Dlatego tak ważne jest pokazanie dzieciom, że są częścią większej społeczności – innych pierwszoklasistów.

Tradycją stało się również błogosławieństwo plecaków pierwszoklasistów przez biskupa podczas tego wydarzenia.