Kielce: nowy rok akademicki dla seniorów w Kieleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku "Ponad Czasem"

Wiek to jedynie liczba dla tych, którzy wierzą w nieustanne uczenie się przez całą długość życia. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, we wtorek, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego w ramach Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”. W tym roku naukę podejmie ponad 480 dojrzałych studentów.

Henryk Kaczor to jeden z nich i dla niego ta chwila jest wyjątkowo emocjonująca. Po wielu latach wraca na uczelnię, ale tym razem jako student Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”. – Przez całe życie byłem sportowcem, a teraz widzę w Uniwersytecie Trzeciego Wieku szansę na dalszy rozwój moich zainteresowań – mówi Henryk Kaczor.

Nie jest sam. Dzisiaj uroczyście swój kolejny rok akademicki rozpoczyna ponad 480 seniorów. Dla 110 z nich stanowi to zupełnie nową przygodę. – Od dawna o tym myślałam. Mam wnuki, które już dorosły, więc muszę znaleźć sensowne zajęcie na wolny czas – tłumaczy Grażyna Baran.

Z pewnością nie będzie miejsca na nudę. Seniorzy mają do wyboru naukę angielskiego, warsztaty fotograficzne, zajęcia taneczne i wiele innych. – Chcemy, aby nasi seniorzy opuścili swoje domy i realizowali marzenia, które musieli odsunąć na bok podczas pracy zawodowej – mówi Barbara Wielińska, prezes kieleckiego UTW.

Seniorzy zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do ich społeczności. Wszystko, co trzeba zrobić, to zgłosić się do biura uczelni w czwartki między 14:00 a 16:00.

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” działa od 2015 roku i jest jednym z dwudziestu takich uniwersytetów w województwie świętokrzyskim.