Fotoradary w województwie świętokrzyskim ujawniły blisko 13,2 tys. wykroczeń

W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku, systemy kontroli prędkości na terenie województwa świętokrzyskiego zarejestrowały prawie 13,2 tysięcy przypadków naruszenia przepisów drogowych. Stopnica, gdzie fotoradar jest zlokalizowany w pobliżu przedszkola i szkoły przy skrzyżowaniu dróg krajowej i wojewódzkiej, nieustannie prowadzi w rankingu miejsc z największą ilością wykroczeń.

Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy, wielokrotnie podkreślał znaczenie fotoradarów dla bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych. Dane wskazują, że wiele osób decyduje się na przekraczanie dozwolonego tam limitu prędkości – 50 km/h. Do listy miejsc z największą ilością zarejestrowanych wykroczeń dołączają również Miedziana Góra z 1712 przypadkami oraz Radlin z 1568 wykroczeniami. Najmniej naruszeń prawa odnotowano natomiast w Zawadzie – 266 przypadków.

Na obszarze województwa świętokrzyskiego funkcjonuje obecnie 13 fotoradarów oraz jeden system odcinkowego pomiaru prędkości. W najbliższym czasie planowana jest instalacja kolejnego urządzenia na ulicy Krakowskiej w Kielcach, choć jego dokładna data uruchomienia nie jest jeszcze znana. Dodatkowo, zamontowany zostanie system umożliwiający wykrywanie naruszeń przepisów drogowych na skrzyżowaniu al. Solidarności i ulicy Źródłowej, w szczególności przejazdu na czerwonym świetle.

Podkomisarz Joanna Żelezik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zwraca uwagę, że nadmierna prędkość jest jednym z najczęstszych powodów wypadków drogowych. W tym roku samo tylko przekraczanie dozwolonej prędkości zanotowano prawie 34 tys. razy na terenie województwa świętokrzyskiego.