Przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań w Kielcach

Najbardziej zatłoczone i ryzykowne skrzyżowania drogowe na terenie Kielc doczekały się w końcu planów przebudowy. Kluczowym punktem tych planów są skrzyżowania ulic Malików i Batalionów Chłopskich oraz bp Jaworskiego, Piłsudskiego i Zapolskiej. Obecnie trwają procedury wyboru wykonawcy prac modernizacyjnych.

Skrzyżowanie ulic Batalionów Chłopskich, Malików i Wystawowej jest szczególnie ruchliwe, z licznymi autami osobowymi i ciężarowymi przemieszczającymi się codziennie. Aktualny stan infrastruktury powoduje, że często tworzą się tam korki drogowe.

– Dzisiejszy dzień jest dość spokojny, ale podejrzewam, że około godziny 16.00 pojawią się znaczne utrudnienia – przyznaje jeden z kierowców.

Jednak istnieje nadzieja na polepszenie sytuacji. Jak informowaliśmy wcześniej, w sierpniu miasto Kielce otrzymało rządowe dofinansowanie na remont tego i innych skrzyżowań. Na realizację zadania zgłosiły się dotychczas trzy firmy, a oferty dwóch z nich mieszczą się w budżecie zaplanowanym przez Miejski Zarząd Dróg.

– Skrzyżowanie z ulicą Malików ulegnie drastycznym zmianom po zakończeniu tej inwestycji. Obecnie mamy tam skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, natomiast po przebudowie zawita tam dwupasmowe rondo turbinowe – wyjaśnia Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD w Kielcach.

W ramach dofinansowania planowana jest również przebudowa skrzyżowania ulic bp Jaworskiego, Piłsudskiego i Zapolskiej oraz ulicy Orląt Lwowskich i Klonowej. Tam również prace mają niedługo rozpocząć się.

– Jeśli chodzi o ulicę Orląt Lwowskich, to zostanie ona przebudowana na tym odcinku, który jest w najgorszym stanie technicznym. Na ulicy Piłsudskiego planujemy utworzenie pasa dla rowerzystów jadących pod górę. Skrzyżowanie zostanie zmodyfikowane pod kątem geometrii – dodaje Jarosław Skrzydło.

Miasto z funduszy Polskiego Ładu otrzymało na te inwestycje 23,5 miliona złotych. Obie inwestycje mają rozpocząć się po Nowym Roku i mają zostać zakończone w czwartym kwartale 2025 roku.