Nadchodzące remonty ulic w Kielcach: krótkotrwała ulga dla kierowców

Na krótki moment mieszkańcy stolicy regionu mogą odetchnąć z ulgą – najważniejsza arteria miasta, Aleja IX Wieków Kielc, stała się ponownie w pełni dostępna dla ruchu drogowego. Niemniej jednak, nie oznacza to, że podróżowanie po centrum miasta stanie się nagle bezproblemowe. Wkrótce bowiem planowane są prace remontowe na dwóch innych ulicach.

Aleja Dziewięciu Wieków Kielc, będąca jednym z kluczowych traktów komunikacyjnych w mieście, jest obecnie całkowicie otwarta dla ruchu. Przez ostatnie miesiące obie strony jezdni były cyklicznie zamykane, co prowadziło do tworzenia się imponujących zatorów w samym sercu miasta.

Jak relacjonuje jeden z kierowców: „Naprawdę korki były gigantyczne. Nawet 10, 15 minut, a czasem więcej trzeba było poświęcić na przejazd. Pracuję w centrum i dojazd z mojego domu zajmował mi około 40, 50 minut.”

Jednakże to nie jest koniec prac drogowych. Jak poinformował Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD: „Firma Strabag będzie prowadzić prace związane z budową chodnika oraz ścieżki rowerowej po północnej stronie. Istnieje szansa, że prace zostaną zakończone do końca bieżącego roku.”

Prace na Alei IX Wieków Kielc to dopiero początek remontów w centrum miasta. W planach jest odnowienie trzynastu ulic, a już na początku listopada rozpoczną się prace przy dwóch kolejnych – Nowym Świecie i ulicy Biskupa Kaczmarka. Przebudowa obejmie także Seminaryjską, jedną z ważniejszych ulic śródmieścia, ale prace tam rozpoczną się dopiero w przyszłym roku.

Jak zaznaczył Jarosław Skrzydło: „Taki był wymóg przetargowy, że wykonawca nie może prowadzić prac na Alei IX Wieków i Seminaryjskiej jednocześnie, ponieważ są to dwie arterie otaczające centrum miasta. Zawsze jedna z nich musiała być przejezdna.”

W dalszej kolejności zaplanowano modernizację ulic Złota, Paderewskiego, Głowackiego oraz Panoramicznej. Łączny koszt wszystkich prac wyniesie ponad 70 milionów złotych.