Kielce świętują 105-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada, w najbliższą sobotę, będziemy obchodzić 105. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. W Kielcach, na Placu Wolności, odbędą się uroczystości Wojewódzkie w związku z Narodowym Świętem Niepodległości. Planowane są także mniejsze wydarzenia celebrujące ten dzień w różnych zakątkach miasta, dodatkowo festiwal będzie poprzedzony serią wydarzeń towarzyszących skierowanych do mieszkańców Kielc i okolic.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski – wygłosił przemówienie dotyczące zbliżających się obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wśród gości była m.in. Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc oraz partnerzy organizacji uroczystości.

W swoim przemówieniu, wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił kontynuację walki o niepodległość pamiętanej przez Polaków nawet podczas lat niewoli. Przywołał rok 1918, kiedy to Polska odzyskała swój suwerenny status, umożliwiając budowę nowoczesnego państwa. Koniusz zaznaczył znaczenie pamięci i odpowiedzialności za niepodległość, którą warto celebrować każdego roku.

W odpowiedzi, zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór podkreśliła również znaczenie pamięci o tych, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Przypomniała o najnowszych wydarzeniach z 24 lutego 2022 roku, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę i podkreśliła, że niepodległość jest naszym wspólnym dobrem. Zapewniła, że jak co roku 11 listopada mieszkańcy Kielc będą hucznie świętować ten dzień, ukazując jakie ma on dla nich znaczenie.

Kielce, zgodnie z tradycją, aktywnie zaangażują się w organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Centrum miasta zostanie udekorowane flagami biało-czerwonymi, a takie miejsca jak Pomnik Niepodległości przed Dworcem PKP, Pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności i Pomnik Wincentego Witosa na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Bodzentyńskiej zostaną odpowiednio przygotowane do uroczystości. Plac Wolności stanie się miejscem oficjalnych obchodów wojewódzkich, a także będzie tam umiejscowiony promocyjny namiot Urzędu Miasta Kielce.

Program uroczystości przewiduje takie punkty jak: złożenie wieńca przed Pomnikiem Niepodległości o godzinie 10.30, Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej o godzinie 11.00 czy wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym o godzinie 12.00. Poza tym przewidziano m.in. przemarsz do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, oficjalne uroczystości na Placu Wolności, złożenie zniczy i wieńców oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Krasocinie.

Ostatnią częścią obchodów będą występy artystyczne, które odbędą się po godzinie 13.45. Wśród nich będzie można usłyszeć m.in. wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach i Studia Dźwięku – Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Patrycji Michalskiej. Dzień zostanie zakończony koncertem listopadowym o 15:00.