Grafika na budynku z wizerunkiem Stanisława Staszica stanowi część inicjatywy upamiętniającej jego wkład w rozwój Kielc i regionu świętokrzyskiego

Na jednej ze ścian budynku mieszczącego się przy ulicy Kochanowskiego 14 w Kielcach, pojawił się mural przedstawiający postać Stanisława Staszica – znakomitego filozofa i aktywisty Oświecenia, który miał silne powiązania z miastem i regionem świętokrzyskim. Pomysłem na to unikalne przedsięwzięcie było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, instytucja, której patronuje właśnie Staszic.

Mural jest częścią szerszego projektu, którego celem jest przypomnienie mieszkańcom Kielc o Stanisławie Staszicu, charakterystycznym dla tego regionu bohaterze historycznym. Warto przypomnieć, że to właśnie on założył w Kielcach w 1816 roku pierwszą wyższą uczelnię techniczną w Polsce – Szkołę Akademiczno-Górniczą.

„Ten mural stanowi symbol naszej głębokiej estymy dla dziedzictwa kulturowego i przemysłowego naszego miasta oraz wyraz podziwu dla niezwykłych osiągnięć Stanisława Staszica” – wyjaśnia Tomasz Tkaczyk, Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych im. S. Staszica. Dodaje też, że w ramach tej inicjatywy, oprócz powstania muralu upamiętniającego Stanisława Staszica i Staropolski Okręg Przemysłowy, organizowane są również lekcje historii o Stanisławie Staszicu w liceach Kielc. Na dodatek, przygotowana jest mapa szlaku staszicowskiego w regionie świętokrzyskim, ukazująca wszystkie obiekty Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, które przetrwały do dzisiaj.

Mural został zaprojektowany i namalowany przez Igora Kowalczyka, artystę z Kielc. Finansowanie dla tego projektu pochodziło z rządowego programu Niepodległa oraz od Fundacji Grupa PGE.