Modernizacja giełdy rolniczej w Sandomierzu zakończona

W Sandomierzu zakończono modernizację giełdy rolniczej. Remont obejmował przede wszystkim miejsca, gdzie nawierzchnia była najbardziej zniszczona i gdzie występowały problemy z odwodnieniem. Dawniej rolnicy oraz ich klienci musieli sobie radzić z kałużami po opadach deszczu, teraz jednak sytuacja uległa zmianie.

Prowadzone prace obejmowały budowę kanalizacji burzowej oraz wymianę sieci wodociągowej. Poprawiony został również stan dróg na terenie giełdy – większość z nich otrzymała nową nawierzchnię asfaltową, a tam, gdzie były betonowe płyty ażurowe, położono kostkę brukową. Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza, poinformował także o instalacji nowego systemu monitoringu, oświetlenia oraz ogrodzenia.

W dalszych planach jest jeszcze montaż nowego systemu wjazdowego opartego na poborze opłat. Wcześniej system ten nie był wydajny i w dni największego ruchu tworzyły się korki na drodze krajowej nr 77. Nowy system umożliwi płatność kartą oraz Blikiem, a producent od razu otrzyma fakturę VAT.

Przedstawiciele handlujących na giełdzie twierdzą, że teraz warunki pracy znacznie się poprawiły. Szczególnie chwalą starannie wykonane nawierzchnie. Jeden z nich stwierdził: „Czujemy się tutaj teraz bardzo dobrze. Trwało to trochę długo, ale mamy obecnie piękny teren, na którym można handlować”.

W ramach inwestycji powstał również nowy budynek administracyjno-socjalny na terenie giełdy. Będzie on siedzibą Zakładu Budżetowego Targowiska Miejskie, który do tej pory korzystał z wynajmowanych pomieszczeń. Budynek ten będzie również mieścił toalety dla użytkowników giełdy.

Modernizacja giełdy rolnej trwała rok i kosztowała 18 milionów złotych. Z tej kwoty 11 milionów stanowiło dofinansowanie unijne. Oficjalne otwarcie zaplanowano na koniec listopada, jednak handel na odnowionym placu już się rozpoczął.