Senior z Kielc stracił 2600 zł na sfałszowanej transakcji internetowej

Jednym z mieszkańców Kielc, który jest w wieku 70 lat, doszło do nieprzyjemnej sytuacji, której skutkiem było utrata kwoty 2600 zł. Wszystko rozpoczęło się od chęci sprzedaży szlifierki poprzez jedno z popularnych portali aukcyjnych. Niestety, bezpośrednio po tym całkowicie uwierzył w oszustwo, które zostało dokonane przez osobę podającą się za kupującego. Ta osoba przekazała mu link do domniemanej finalizacji transakcji. Zamiast oczekiwanego przelewu, z konta seniora zostały nielegalnie wypłacone środki.

Sytuacja ta doprowadziła do zgłoszenia się pokrzywdzonego do Komisariatu Policji IV w Kielcach. Mężczyzna przekazał informacje o całej sytuacji, która miała miejsce w sierpniu, kiedy to wystawił do sprzedaży ową szlifierkę za pośrednictwem serwisu internetowego. Do kontaktu ze strony rzekomego nabywcy doszło w miniony czwartek, kiedy to ten przesłał link prowadzący do finalizacji transakcji. Po jego otwarciu i zalogowaniu na swoje konto bankowe przez ofiarę, senior otrzymał cztery kody do zatwierdzenia transakcji, które wszedł. Po wprowadzeniu ostatniego z nich, zdał sobie sprawę, że coś jest nie tak. Po ponownym zalogowaniu na swoje konto bankowe odkrył, że z jego konta została wypłacona kwota 2600 zł.

Przestrzegajmy więc siebie i innych: podczas przeprowadzania transakcji online, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Starajmy się unikać klikania w linki, zwłaszcza te wysłane przez nieznajome osoby pod pretekstem dokonania płatności. Powinniśmy również unikać dzielenia się naszymi danymi osobowymi, numerami kont, loginami czy kodami BLIK. Bezpieczniej jest dokonywać zakupów u sprzedawców zaufanych, którzy mają pozytywne opinie od innych kupujących.