Decyzja o rezygnacji z podwyżki podatków przez prezydenta Kielc

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta, postanowił wycofać projekt uchwały dotyczący podwyższenia stawek podatku od nieruchomości. W rezultacie, ten punkt usunięto z porządku obrad nadchodzącej sesji rady miasta. Większość radnych przyznaje, że to krok w dobrym kierunku.

Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta i lider klubu Prawa i Sprawiedliwości, popiera decyzję Prezydenta. Mimo początkowej determinacji Bogdana Wenty w obronie swojego projektu, zdaniem Karyśa, opinie radnych przekonały go do zmiany swojego stanowiska, co jest korzystne dla mieszkańców Kielc.

Z drugiej strony, Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni, zauważa, że prezydent Kielc często podejmuje decyzje niespodziewane i w ostatniej chwili. Według Suchańskiego, to nie pierwsze takie zachowanie Wenty, który często wnosi projekty uchwał, a później je wycofuje.

Podobne pozytywne spostrzeżenia na temat rezygnacji z podwyżki podatków ma Michał Braun, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. Zwraca on jednak uwagę, że trudno było poprzeć projekt uchwały, który nie uwzględniał żadnych zmian mimo sprzeciwu radnych.

Jednak Anna Kibortt, wiceprzewodnicząca rady miasta oraz liderka klubu Projekt Wspólne Kielce, jest jednym z niewielu zwolenników podniesienia danin. Uważa ona, że był to konieczny krok, aby znacząco poprawić finanse miasta w nadchodzącym roku.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami od władz miasta, proponowana 15-procentowa podwyżka miała przynieść dodatkowe 16,5 mln zł do budżetu miasta w przyszłym roku.