Nowa ekspozycja ceramiki w Galerii "Dworzec 17:30" na Dworcu Autobusowym w Kielcach

Pierwsza wystawa tego roku odbywa się w Galerii „Dworzec 17:30”, usytuowanej na Dworcu Autobusowym w Punkcie Promocji Kielc. Wystawa, zatytułowana „Ceramika – Rzeczy dzieją się same”, to druga edycja prezentacji prac z dziedziny ceramiki. Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzenia do 2 lutego.

Twórczość czterech artystek: Marzeny Smolińskiej, Elizy Rajsz, Agnieszki Pągowskiej i Krystyny Derszniak stanowi tę unikalną wystawę. Są one instruktorkami pracowni Ceramika Nova, która ma swoje miejsce działania na terenie Bazy Zbożowej.

Jak przekazała Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce, pierwsza odsłona tej wystawy miała miejsce w październiku 2022 roku i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem. To przyczyniło się do zorganizowania kolejnej edycji i prezentacji nowych twórców.

Pracownia Ceramika Nova zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Marka Cecuły, renomowanego artysty-ceramika. Miała ona na celu sprostać kreatywności mieszkańców Kielc, którzy pod okiem doświadczonych instruktorów mogą rozwijać swoje umiejętności i talent w pracy z gliną przy użyciu nowoczesnego wyposażenia.

Jak zauważyła Marzena Smolińska, Pracownia, a wraz z nią cała Baza Zbożowa, stanowi ważne miejsce na kulturalnej mapie Kielc. Jest ona wdzięczna miastu za możliwość wykorzystywania tej przestrzeni, która obecnie jest modernizowana dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego.

Artystki wystawiające swoje prace korzystają z różnorodnych technik ceramikarskich, od wykorzystania designerskiej porcelany, przez toczenie na kole, aż po ręczne lepienie. Eliza Rajsz, nauczycielka ceramiki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz współzałożycielka pracowni „Ceramika Nova” od 2008 roku, łączy w swoich pracach szlachetną porcelanę i japońską technikę Raku.

Agnieszka Pągowska, druga z autorek prezentowanych na wystawie, od 1999 roku uczy ceramiki artystycznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Eksperymentuje z różnymi technikami, czasem łącząc je ze sobą.

Prace Krystyny Derszniak, takie jak anioły, szkatułki czy patery ozdobione odciskami liści łopianu, są wynikiem wieloletnich zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży, które prowadziła zanim przybyła do Bazy Zbożowej. Jej prace są wyrazem jej wnętrza, inspiracji i fascynacji naturą.

W trakcie wernisażu wystawy „Ceramika – rzeczy dzieją się same”, Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, otrzymała statuetkę Przyjaciel Galerii „Dworzec 17:30” za rok 2023. Adam Dąbek zadbał o oprawę muzyczną wydarzenia.

Ekspozycja będzie dostępna do oglądania do 2 lutego. Punkt Promocji Kielc jest otwarty od wtorku do soboty, w godzinach od 11:00 do 17:00.