Użytkowanie miejskich ładowarek do aut elektrycznych w Sandomierzu: wyzwanie czy łatwizna?

Sandomierz, malownicze miasto na południu Polski, wzbogaciło się ostatnio o dwie miejskie stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych. Niemniej jednak, korzystanie z nich nie jest prostą sprawą. Wymagane jest posiadanie abonamentowej umowy z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (PEC) lub gotówki.

Rafał Binięda, prezes PEC, podkreśla, że firma posiada swoje własne źródła energii i pragnie je udostępnić mieszkańcom Sandomierza oraz innym zainteresowanym osobom. Zasugerował też, że stworzenie tych stacji było możliwe dzięki wprowadzeniu silnika kogeneracyjnego w lutym poprzedniego roku, który umożliwił PEC nie tylko dostarczanie ciepła, ale również produkcję prądu.

Informacje na temat dostępności i cen ładowarek są dostępne online. Prezes PEC zapewnia, że cena 99 gr za kilowatogodzinę jest konkurencyjna w porównaniu z innymi ofertami rynkowymi. Te stacje ładowania mają moc 22 kW i są dostępne całodobowo dla osób, które wcześniej podpisały umowę z PEC i otrzymały specjalną kartę dostępu.

Niemniej jednak, dla tych, którzy nie podpisali umowy, jest możliwość korzystania z tych urządzeń za gotówkę podczas godzin pracy PEC. To oznacza od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00, ale tylko po uprzednim zgłoszeniu w biurze obsługi klienta. W zależności od zainteresowania, planowane jest wprowadzenie czytnika kart, co ułatwiłoby procedurę.

Burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że lokalna firma stawia na innowacyjne technologie. Podkreślił, że rosnący rynek samochodów elektrycznych jest coraz bardziej widoczny również w Sandomierzu i zauważył, że dzięki bliskości dużego osiedla mieszkalnego, stacje ładowania są łatwo dostępne dla wielu mieszkańców.

Na terenie PEC znajdują się także ładowarki do samochodów hybrydowych typu plug in. Firma ma w planach dzierżawę terenów w starej części miasta, aby tam również zainstalować stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych i nowszych modeli hybrydowych.

Do tej pory, ładowarki dla samochodów elektrycznych były dostępne w Sandomierzu tylko przy większych hotelach i galerii handlowej na Błoniach.